Gurbetçilerin Türkiye'de sağlık turizmine ilişkin farkındalığının incelenmesi
An investigation into the awareness of health tourism in Turkey among Turkish expatriates
- Tez No: 1001473
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS BAHA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Sağlık Eğitimi, Tourism, Health Education
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde ülkeler, sadece geleneksel turizm türleriyle değil yüksek katma değer sunan sağlık turizmiyle de küresel rekabette öne çıkma çabasındadır. Sağlık turizmi, ekonomik kalkınmanın yanı sıra sağlık hizmetlerinin uluslararası düzeyde tanıtımını mümkün kılan stratejik bir alan olarak değerlendirilmektedir. Türkiye, gelişmiş sağlık altyapısı, doğal kaynakları, akredite sağlık kuruluşları ve uygun maliyetli hizmetleri ile bu alanda öne çıkan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının (gurbetçilerin) Türkiye'deki sağlık turizmine yönelik farkındalık düzeylerini belirlemeyi ve bu farkındalığı etkileyen demografik faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, literatür taramasının yanı sıra anket tekniğiyle toplanan veriler SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 programları ile analiz edilmiştir. Veriler, dört alt boyuttan oluşan (farkındalık, kurumsal yeterlilik, sağlık turizminin etkileri, imaj) bir farkındalık ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmaya toplam 498 gurbetçi katılmıştır. Katılımcıların genel farkındalık düzeyi yüksek bulunmuş (𝑥̄ = 3,54); en yüksek ortalama“Sağlık Turizminin Etkileri”(𝑥̄ = 4,17), en düşük ortalama ise“Kurumsal Yeterlilik”(𝑥̄ = 3,25) boyutunda gözlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre farkındalık düzeyinde anlamlı fark tespit edilmiş; erkeklerin farkındalık düzeyleri kadınlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur (p < 0,01). Ayrıca yaş, eğitim düzeyi, yaşanılan ülke ve memleket gibi demografik değişkenlerde de anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular, gurbetçilerin Türkiye sağlık turizmi açısından önemli bir hedef kitle olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik çok dilli tanıtım kampanyaları düzenlenmeli; Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde sunduğu kalite, erişilebilirlik ve güvenilirlik dijital iletişim araçları yoluyla etkili şekilde aktarılmalıdır. sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Today, countries strive to stand out in global competition not only through traditional forms of tourism but also through health tourism, which offers high added value. Health tourism is considered a strategic field that enables not only economic development but also the international promotion of healthcare services. With its advanced healthcare infrastructure, natural resources, accredited health institutions, and cost-effective services, Turkey is among the leading countries in this field. This study aims to determine the level of awareness of Turkish citizens living abroad (ex̄pats) regarding health tourism in Turkey and to analyze the demographic factors influencing this awareness. In addition to a literature review, data were collected using a survey technique and analyzed using SPSS 22.0 and AMOS 24.0 software. The data were obtained through an awareness scale consisting of four sub-dimensions: awareness, institutional competence, effects of health tourism, and image. A total of 498 ex̄pats participated in the study. The overall awareness level of the participants was found to be high (𝑥̄ = 3.54); the highest average was observed in the“Effects of Health Tourism”dimension (𝑥̄ = 4.17), while the lowest was in the“Institutional Competence”dimension (𝑥̄ = 3.25). A significant difference in awareness levels was found based on gender, with males showing higher levels of awareness than females (p < 0.01). Significant differences were also found in other demographic variables such as age, education level, country of residence, and hometown. The findings indicate that ex̄pats represent an important target group for Turkey in terms of health tourism. In this contex̄t, multilingual promotional campaigns should be organized for citizens living abroad, and the quality, accessibility, and reliability of healthcare services offered by Turkey should be effectively communicated through digital communication tools.