القصص الشعرية في غزل جميل بثينة
Cemil Büseyna'nın aşkını şiirsel hikayeler
- Tez No: 1001474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT LAYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Arapça
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Cemil Büseyna'nın Aşk Şiirlerinde Hikâye Unsurları Bu çalışma, Güzel Büseyna'nın divanındaki hikâye unsurlarını takip etmeye dayanmaktadır. Bu araştırmayı yapmamın birkaç sebebi vardır. Bunlardan biri, Güzel Büseyna'nın divanının büyük ölçüde iffetli aşk şiirlerinden oluşmasıdır. Ayrıca, Güzel'in bu alandaki öncü isimlerden biri olması da araştırmaya yönelten etkenlerden biridir. Mevcut araştırmalara göz attığımızda, bu konunun bütüncül bir şekilde ele alındığı bir çalışmaya rastlamamaktayız. Bazı araştırmacılar Güzel'in divanını farklı açılardan ele almış olup, bu durum araştırmacıların bakış açılarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda bazı araştırmacılar, aşk şiirlerinin şairin iç dünyasında dolaşan duygu ve hislerin bir ifadesi olduğunu, dolayısıyla öznel bir nitelik taşıdığını ve anlatı unsurundan uzak olduğunu ileri sürmektedirler. Bu nedenle, Güzel'in aşk şiirlerinde hikâye unsurlarının varlığını tespit etmek ve incelemek amacıyla bu çalışmayı yapmaya karar verdim. Bu çalışmada, şiirin öznel bir tür olduğu kabul edilse dahi, hikâye unsurlarının varlığını göstermek amacıyla birden fazla yönteme başvurdum. Öncelikle, şiirsel fenomeni tüm yönleriyle ele almaya en uygun yöntemlerden biri olan betimleyici yöntemi kullandım. Ayrıca, şiirlerin analizine dayalı bölümlerde psikanalitik yönteme de başvurdum. Araştırmamı beş ana bölüme ayırdım. Birinci bölümde,“hikâye”kelimesinin dilbilimsel ve terimsel tanımlarına, şiirsel anlatının tanımına ve şiirsel hikâye ile düzyazı hikâyesi arasındaki farklara değindim. İkinci bölümde ise şairin soyunu, edebi camiadaki konumunu ve Güzel ile Büseyna arasındaki bazı önemli olayları ele aldım. Üçüncü bölümde, Arap edebiyatında şiirsel hikâye anlatımının ortaya çıkışını inceledim; bu süreci Cahiliye döneminden başlayarak İslam'ın ilk yıllarına kadar takip ettim. Dördüncü bölümde, Güzel'in divanında yer alan hikâye unsurlarını detaylandırarak (kişiler, olay, anlatım, diyalog, zaman ve mekân) inceledim. Beşinci bölümde ise Güzel'in bazı şiirlerini analiz ederek çalışmamı sonuçlandırdım. Çalışmanın sonunda bir sonuç ve değerlendirme kısmı yer almakta olup, kaynakça ve referans listesini de ekledim.
Özet (Çeviri)
Narrative Poetry and Its Elements in Jamil and Buthayna's Love Poetry This study focuses on tracing the narrative elements in Jamil and Buthayna's poetry collection. Several reasons motivated me to undertake this research. One of them is that Jamil's poetry is predominantly centered on chaste love poetry. Additionally, Jamil is considered a pioneer in this field. Furthermore, upon reviewing previous research, I found no comprehensive study dedicated to this particular topic. Some scholars have examined Jamil's poetry from different perspectives, reflecting the diversity of research approaches. Moreover, some scholars perceive love poetry as a purely personal expression of the poet's emotions and feelings, considering it subjective and lacking an objective narrative structure. Consequently, they argue that love poetry is far removed from storytelling. This prompted me to investigate the presence of narrative elements in Jamil's poetry and to analyze them in depth. Even though poetry is often regarded as a subjective form of expression, I sought to demonstrate the existence of narrative elements in Jamil's poetry using multiple research methodologies. First, I employed the descriptive approach, which is best suited for analyzing poetic phenomena in all their dimensions. Additionally, I utilized the psychoanalytic approach, particularly in sections that focus on poem analysis. I divided my research into five chapters. The first chapter explores the linguistic and terminological definitions of“narrative,”defines poetic storytelling, and distinguishes it from prose storytelling. The second chapter provides an introduction to the poet, his lineage, his literary status, and some key events between him and Buthayna. In the third chapter, I trace the emergence of poetic storytelling in Arabic literature, beginning with pre-Islamic poetry and continuing through the early Islamic period. The fourth chapter examines the narrative elements in Jamil's poetry collection, including characters, events, narration, dialogue, time, and setting. In the fifth chapter, I analyze a selection of Jamil's poems to further explore these narrative elements. The study concludes with a summary of findings and a final evaluation, followed by a bibliography and references section.