Karakucak güreş projesi doğrultusunda müsabaka yöntemi ile seçilmiş olan erkek çocukların bazı fizyolojik özelliklerinin yetenek seçimindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 19032
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HAMDİ TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, Türkiye Güreş Federasyonu'nun uygulamaya koyduğu“Karakucak Güreş Projesi”doğrultusunda müsabaka yöntemiyle yapılan yetenek seçimi müsabakalarına iştirak eden 11-13 yaş grubu erkek güreşçilerin fizyolojik özelliklerinin yetenek seçimindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, 60 çocuk güreşçi araştırmaya denek olarak alınmış ve bu çocuk güreşçilerden 30 kişi yetenek seçimi müsabakalarını kazanan grup, diğer 30 kişi ise yetenek seçimi müsabakalarını kaybeden gruplar olmak üzere gruplandınlmıştır. Bu gruplara çeşitli fizyolojik testler uygulanmak suretiyle fiziki parametrelerini ifade eden değerler elde edilmiştir. Bu değerler istatistiki olarak değerlendirilmiş, değerlendirmede elde edilen sonuçların (T) testi ile önemli ve önemsizliği bulunup, her iki grubun çeşitli test parametrelerinin birbiri arasındaki ilişki seviyeleri, korelasyon katsayılarının hesaplanması ile elde edilerek istitastiki sonuç elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara ve literatür bilgilerine göre, müsabaka yöntemiyle yapılan yetenek seçimi müsabakalarında 11-13 yaş grubu erkek çocuk güreşçiler üzerinde şu fiziksel parametrelerin etkili olduğu belirlenmiştir. - Boy, Kilo - El Pençe Kuvveti - Sırt ve Bacak Kuvveti - Karın Kas Dayanıklılığı- Esneklik - İtici ve Çekici Kol Kuvveti - Egzersiz ve İstirahat Kalp Atımı - Sistolik Kan Basıncı - Aerobik ve Anaerobik Kapasite - Vücut Yağ Oranı Güreş sporu için yapılacak olan yetenek seçimi uygulamalarında, belirlenmiş olan bu fizyolojik parametrelere uygun seçimin yapılması ile, hem yapılacak seçimin doğruluğu ve güvenirliği sağlanmış olacak, hem de ileride daha sağlıklı gelişmeye müsait, daha elverişli fiziksel kapasitelere sahip çocuk güreşçiler seçilmiş olacaktır. Ayrıca, çocuk güreşçilerde yetenek seçiminde kullanılacak olan diğer parametrelerin tesbiti ise diğer araştırıcılar tarafından yapılmasını beklemektedir. Daha bilimsel ve akılcı yöntemlerle seçilecek çocuk güreşçilerin başarılı olacakları bilinen bir gerçektir. Bu amaçla ülkemiz güreşçisinin daha başarılı olabilmesi için yetenek seçimi müsabakalarına alman çocukların fizyolojik özellikleri iyi tesbit edilerek, güreş sporunun gerektirdiği özellikler doğrultusunda sporcu seçimi başarıya atılacak ilk adım olacaktır. Bu amaçla, bizden sonra bu konuda araştırmaya devam edecek araştırıcılar bu ilkeye dikkat etmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this dissertation was to study the effects of physiological characteristics on the selection of the skilled young male wrestlers (11-13 years old) who participated in“Karakucak wrestling Project”implemented by the Turkish Wrestling Association. For this purpose 60 young wrestlers were used as subjects, the subjects were divied into two equal groups. First groups (30 subjects) was considered to be the winners, and the second group (30 subjects) was the loosers. Both groups were tested to obtain various physiological values, and these values were statistically analysed statistical analysis included t-test for the differences between the groups, and correlation coefficient for the relationship between the groups. According to the results obtained from this study and knowledge from the literature these following physical parameters were found to be effective on 11-13 years old male wrestler who were selected with the competition method for skill assessment. - Height and weight - Grip strength - Back and leg strength - Endurance of abdominal muscles, - Flexibility - Push-pull arm strength - Exercising and resting heart rate- Systolic blood pressure - Aerobic and anaerobic capacity - Percent body fat The correct and reliable selection of the skilled wrestlers is possible by using these determined physiological parameters. In addition, the boys who may have better physical developments and capacities to be good wrestlers will be selected by this method. Parameters other than the above which may be used on the“ability assessment”of young wrestlers are waiting to be found by the other researchers. It is a known fact that the young wrestlers who are selected by scientific methods will be more successful. Therefore, the young wrestlers who are permitted to wrestle in“ability assessment”competitions should also go through the physical performance tests in order to obtain higher success in the future. For this purpose, these principles must be considered by the researchers who will continue to investigate the same subject in the future.