Güreşcilerin antropometrik özellikleri, biyomotor yetenekleri ve başarıları arasındaki ilişkilerin araştırılması
- Tez No: 19033
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
107 ÖZET Bu çalışmanın amacı güreşçilerde antropometrik özellikler, Myomotor yetenekler ve başarı arasındaki ilişkileri araştırmaktı. 1990 yılında dünya gençler güreş şampiyonasına hazırlanan 17-18 yaşları arasındaki 32 milli takım aday sporcusu bu çalışmada denek olarak yer aldılar. Antropometrik özellikleri, kardiyo-pulmoner parametreleri ve biyomotor yetenekleri kapsayan toplam 77 değişken bu çalışmanın amacı için test edildi. Başarı ile ölçülen değişkenler arasındaki ilişki istatistiksel olarak iki yoldan araştırıldı; (1) korelasyon katsayılarının sikletlere göre hesaplanmasıyla, (2) sikletlerinde birinci ve ikinci olanlar arasında t-testi analizlerinin kullanılmasıyla. Sonuçlar başarı ile antropometrik özellikler ve biyomotor yetenekler arasında ilişkinin olduğunu göstermiştir. Bu ilişkiler sikletlere göre değişmektedir. Bunun sebebi farklı sikletlerde değişik yapı ve fonksiyonlara sahip güreşçilere ihtiyaç duyulmasıdır. Korelasyon katsayıları hesaplanan tüm sikletlerde başarı ile subskapula skinfold'u, triseps skinfold'u, göğüs skinfold'u, ektomorfi, 36.6 metre sürat ve adapte Margaria- Kalamen testi sürekli negatif korelasyon gösterirken, başarı tüm kol uzunluğu ile sürekli pozitif korelasyon göstermiştir. Bu korelasyonlara göre, başarılı güreşçilerin başarısızlara göre (1) kısa boylu olması, (2) daha az vucud yağ oranlı olması, (3) ektomorfik olmaması, (4) uzun kollu olması ve (5) hızlı olması tüm sikletlerde benzer eğilim olarak gözükmektedir. Sikletlerinde birinci ve ikinci olan güreşçiler arasında ise, sadece maksimum oksijen tüketim kapasitesinde anlamlı fark görüldü. Ortalama değerler karşılaştırıldığında birinciler ikincilerden daha az yağlı, büyük oranda mezomorfik, göğüs genişliği fazla, büyük kol açıklığına ve kol uzunluğuna sahip, kısa bacaklı, yüksek oranda maksimum oksijen tüketim kapasitesine, kuvvete ve hıza sahip gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY The purpose of this study was to investigate the relationships among anthropometric characteristics, biomotor abilities and success in wrestlers. A total of 32 junior wrestlers who were preparing for the world wrestling championship in 1990, served as subjects. 77 variables including anthropometric characteristics, cardio-pulmoner parameters and biomotor abilities were tested during this study. The relationships between success and the rest of the variables were tested in two ways i.e; correlation coefficient analysis according to selected weight classes and student-t test analysis among wrestlers who were first and second in their classes. The results showed that there were significant relationships among success, anthropometric characteristics and biomotor abilities of wrestlers in all weight classes. These relationships vary according to classes. The reason for this is the need to have wrestlers of different physique and functions in different classes. In all weight classes, success showed that a negative correlation with the following variables; subscapula, triceps and chest skinfolds,ectomorphy, 36.6 meters speed run and Adapted Margaria-Kalamen anaerobic power test, while success showed a positive correlation only with arm span. According to these results, it can be said that a successful wrestler should be (1) shorter, (2) leaner, (3) less ectomorphic, (4) long armed and (5) faster, than his opponent in all weight classes. The results of student-t test analysis showed that there was only significant difference between the wrestlers who were first and second in their weight classes was in max V02. When the mean values, were mathematically compared the wrestlers who were first in their classes were leaner, more mesomorphic, stronger and had wider chest, long arm span, short legs and more developed max V02 and speed than wrestlers who came second.