Algılanan çocuk yetiştirme tutumlarının çocuklarda erken dönem uyumsuz şema oluşumu üzerindeki etkisi
The effect of perceived parenting attitudes on early maladaptive schema formation in children
- Tez No: 1001490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA DALAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Aile Planlaması, Psikiyatri, Psychology, Family Planning, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmanın amacı, algılanan çocuk yetiştirme tutumlarının çocuklarda erken dönem uyumsuz şemalar üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca bu ilişkinin çocuğun cinsiyetine göre farklılık gösterip göstermediği ve anne-baba tutumlarının etkileri arasında fark bulunup bulunmadığı da araştırılmıştır. Araştırma, Balıkesir ili Karahallılar Ortaokulu'nda öğrenim gören 163 öğrenci (89 kız, 74 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Nebi Sümer (2006) tarafından geliştirilen Algılanan Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği ve Dr. Olcay Güner (2017) tarafından geliştirilen Çocuk ve Ergen Şema Ölçekleri Takımı (ÇEŞÖT) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler, çoklu regresyon analizi ve bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, ebeveynlerin kabul ve kontrol boyutlarındaki tutumlarının çocuklarda erken dönem uyumsuz şemaların anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Annenin yüksek kontrol düzeyi ve düşük kabulü, çocuklarda özellikle kusurluluk, başarısızlık, terk edilme ve duygusal yoksunluk şemalarını güçlendirmektedir. Ayrıca, ebeveyn tutumlarının etkisinin cinsiyet değişkenine göre farklılaştığı ve anne tutumlarının genel olarak daha belirleyici bir role sahip olduğu saptanmıştır. Bulgular, çocuklarda sağlıklı bilişsel ve duygusal gelişim için ebeveynlerin tutarlı, kabul edici ve destekleyici tutumlar sergilemesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of perceived parenting styles on early maladaptive schemas in children. In addition, it was investigated whether this relationship differs according to the child's gender and whether there is a difference between the effects of maternal and paternal attitudes. The study was conducted with 163 students (89 girls, 74 boys) studying at Karahallılar Secondary School in Balıkesir province. The data were collected using the Perceived Parenting Styles Scale developed by Nebi Sümer (2006) and the Child and Adolescent Schema Scale Set (ÇEŞÖT) developed by Dr. Olcay Güner (2017). In data analysis, descriptive statistics, multiple regression analysis, and independent samples t-test were performed using the SPSS program. The results revealed that parents' attitudes on the dimensions of acceptance and control are significant predictors of early maladaptive schemas in children. Higher maternal control and lower maternal acceptance were found to strengthen schemas such as defectiveness, failure, abandonment, and emotional deprivation. Furthermore, it was determined that the effect of parenting styles differed according to gender, and that maternal attitudes generally played a more decisive role. The findings emphasize the importance of parents adopting consistent, accepting, and supportive attitudes for the healthy cognitive and emotional development of children.