Motor görüntü elektroensefalografi sinyallerinin zaman-frekans alanı analizine dayalı sınıflandırılması
Classification of motor imagery electroencephalography signals based on time-frequency domain analysis
  1. Tez No: 1001492
  2. Yazar: MOSAB ABOIDREES ALTRAIFI YOUSIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Motor imgeleme (MI) EEG tabanlı beyin-bilgisayar arayüzleri (BBA'lar), EEG sinyallerinin durağan olmaması (non-stationarity) ve düşük sinyal-gürültü oranları nedeniyle temelden kısıtlanmaktadır. Ortak Uzamsal Örüntü (CSP) filtrelemesi ile evrişimli sinir ağlarını (CNN) birleştiren işlem hatları umut verici sonuçlar verse de, literatürde uzamsal filtrelemenin zaman-frekans temsilleri (TFR'ler) ile nasıl etkileşime girdiğine dair ilkesel bir anlayış eksikliği bulunmakta ve genellikle ampirik deneme-yanılma yöntemlerine dayanılmaktadır. Bu tez, CSP projeksiyonundan sonra uygulanan yüksek çözünürlüklü TFR'lerin sistematik bir değerlendirmesini sunmaktadır. Çalışma, uzamsal filtrelemenin enerji dağılımlarını nasıl yeniden şekillendirdiğine dair nedensel bir analiz sunmayı ve MI-EEG sınıflandırması için optimal TFR yöntemlerinin seçimine yönelik kanıta dayalı yönergeler oluşturmayı amaçlamaktadır. CSP-TFR-CNN işlem hattı; Sürekli Dalgacık Dönüşümü (CWT), Fourier Senkrosıkıştırma Dönüşümü (FSST), Dalgacık Senkrosıkıştırma Dönüşümü (WSST) ve çoklu pencereli WSST yoluyla Frekans ve Zaman Konsantrasyonu (ConceFT) olmak üzere dört yüksek çözünürlüklü yöntem karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, FSST+CSP+CNN kombinasyonunun %97,82 ile en yüksek sınıflandırma doğruluğuna ulaştığını; bunu CWT (%97,60) ve WSST'nin (%97,26) izlediğini göstermiştir. Buna karşın, ConceFT+CSP+CNN %79,73 ile anlamlı derecede daha düşük bir doğruluk oranı sergilemiştir. Nedensel analizler, CSP projeksiyonunun örtük bir uzamsal-spektral filtre görevi görerek sınıfa özgü ayırt edici salınımsal bileşenleri güçlendirdiğini ve enerjiyi belirli hücrelerde yoğunlaştırdığını; ConceFT'nin ise bu hayati ayırt edici örüntüleri zayıflattığını ortaya koymuştur. Tezin başlıca katkıları; TFR yöntemlerinin sistematik bir değerlendirmesini, CSP kaynaklı enerji yeniden dağılımının nedensel açıklamasını ve TFR seçimi için kanıta dayalı yönergelerin sunulmasını içermektedir. Bu çalışma, MI-EEG kod çözme başarısının yalnızca sınıflandırıcı karmaşıklığından ziyade temel olarak temsil kalitesiyle sınırlandığını saptamakta ve daha dayanıklı, uyarlanabilir ve hesaplama açısından verimli non-invaziv BBA sistemlerinin geliştirilmesi için bilimsel bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Motor imagery (MI) EEG-based brain-computer interfaces (BCIs) are fundamentally limited by signal non-stationarity and low signal-to-noise ratios. While pipelines combining Common Spatial Pattern (CSP) filtering with convolutional neural networks (CNNs) show promise, the field lacks a principled understanding of how spatial filtering interacts with time-frequency representations (TFRs). often relies on empirical trial-and-error. This thesis presents a systematic evaluation of high-resolution TFRs applied after the CSP projection. This study aims to provide a causal analysis of how spatial filtering reshapes energy distributions and establish evidence-based guidelines for selecting optimal TFR methods for MI-EEG classification. The CSP-TFR-CNN pipeline was evaluated by comparing four high-resolution methods: Continuous Wavelet Transform (CWT), Fourier Synchrosqueezed Transform (FSST), Wavelet Synchrosqueezed Transform (WSST), and Concentration of Frequency and Time via multitapered WSST (ConceFT). The results showed that FSST+CSP+CNN achieved the highest classification accuracy of 97.82%, followed by CWT (97.60%) and WSST (97.26%). In contrast, ConceFT+CSP+CNN yielded a significantly lower accuracy of 79.73%. Causal analysis revealed that CSP projection acts as an implicit spatial-spectral filter, amplifying class-discriminative oscillatory components and concentrating energy into specific tiles, whereas ConceFT attenuates these vital discriminative patterns. The principal contributions include a systematic evaluation of TFR methods, causal explanation of CSP-induced energy redistribution, and provision of evidence-based guidelines for TFR selection. This study establishes that MI-EEG decoding is fundamentally constrained by representation quality rather than classifier complexity alone, offering a framework for developing more robust, adaptive, and computationally efficient non-invasive BCI systems.