Zihinsel aritmetik ve motor görüntü tabanlı fizyolojik sinyallerin değerlendirilmesi
Evaluation of mental arithmetic and motor image based physiological signals
- Tez No: 610766
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Beyin Bilgisayar Arayüzü (BBA), beyin aktivitesini anlamaya ve yorumlamaya dayalı bir teknolojidir. Böylelikle BBA; Elektroensefalografi (EEG), Pozitron Emisyon Tomogrofisi, Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme, Manyetoensefalografi ve Yakın Kızıl Ötesi Spektroskopi (NIRS) gibi çeşitli yöntemler ile beyinden alınan sinyalleri dışarıdaki harici cihazları veya konuğun uzuvlarını kontrol edebilecek komutlara dönüştürebilmektedir. Bu yöntemler arasında taşınması kolay ve yüksek zamansal çözünürlüğe sahip olmasından dolayı EEG yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında NIRS yönteminin taşınabilir, düşük maliyetli ve yüksek zamansal çözünürlüğe sahip olması BBA sistemlerinde son zamanlarda kullanımını artırmıştır. Bu çalışmada açık olarak kullanıma sunulmuş olan NIRS ve EEG veri kümesine ait hayali motor aktivite (MA) el açma-kapama ve zihinsel aritmetik (ZA) tabanlı fizyolojik sinyaller ile çalışılmıştır. Bu fizyolojik sinyaller 29 gönüllü kişiden kaydedilen hazır veri setidir. NIRS ve EEG veri kümesinin her biri için ZA ve MA tabanlı fizyolojik sinyaller Ayrık Dalgacık Dönüşümü ile önişlemden geçirilmiştir. Önişlemden geçirilen sinyalden varyans, entropi, ortalama enerji, basıklık, çarpıklık ve standart sapma tabanlı özniteliklere ulaşılmıştır. Bu özniteliklere çeşitli sınıflandırma yöntemleri uygulanarak BBA daki sınıflandırma yüzdesi başarımı artırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brain Computer Interface (BBA) is a technology based on understanding and interpreting brain activity. Thus, BBA; Electroencephalography (EEG), Positron Emission Tomography, Functional Magnetic Resonance Imaging, Magnetoencephalography and Near Infrared Spectroscopy (NIRS) can be used to convert signals received from the brain into commands that can control external devices or limbs of the guest. Among these methods, EEG is widely used because it is easy to transport and has high temporal resolution. In addition, the NIRS method is portable, cost effective and has a high temporal resolution, which has recently increased its use in BBA systems. In this study, the motor motion imagery (MA) of the NIRS and EEG data set, which was made publicly available, was studied with hand on-off and mental arithmetic (ZA) based physiological signals. These physiological signals are data sets recorded from 29 volunteers. For each of the NIRS and EEG dataset, ZA and MA based physiological signals were pretreated with Separate Wavelet Transform. Variance, entropy, mean energy, kurtosis, skewness and standard deviation based characteristics were obtained from the preprocessed signal. By applying various classification methods to these attributes, the performance in BBA was tried to be increased.