Biyo kaynaklı kompozit malzemelerin radar absorpsiyonu ve mekanik dayanımları
Radar absorption and mechanical strength of bio-derived composite materials
- Tez No: 1001497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kimyasal atıkların çevrede uzun yıllar boyunca çözünmemesinden dolayı çevre kirliliği artmaktadır. Bu sebeplerden dolayı son yıllarda biyobozunur malzemelerin önemi artmaktadır. Biyo malzemelerin her geçen gün daha fazla kullanımının artması ile petro kimyasal malzemelerin kullanımı her geçen gün azalmaktadır. Biyo malzemelerin kompozit malzemelerin üretimlerinde kullanılması daha çevreci malzemeler üretilmesine olanak sağlamaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün farklı üretim yöntemleri bulunmaktadır. Kompozit malzemeler üretimde kullanılan malzemelerin mekanik, termal, ağırlık vb. yönden istenilen özellikte olmayan malzemelerin üretilmesini sağlamaktadır. Üretilen kompozit malzemeler tek bir malzemede istenilen düzeyde olmayan özellikleri iki ya da daha fazla malzeme ile sağlayabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında polivinil alkol (PVA) polimerinin nanofiberleri elektrospinning üretim yöntemi ile üretimi yapılmıştır. Elde edilen nanofiberler kullanılarak toplam 9 katman olacak şekilde polimer takviyeli kompozit malzemeler elle yatırma metodu kullanılarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Elektrospinning yöntemi ile üretilen nanofiberlerin Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak morfolojik yapılarına bakılmıştır. Daha sonra nanofiber, cam elyaf ve karbon elyaf kullanılarak epoksi reçine yardımıyla kompozit malzeme üretilmiştir. Üretilen kompozit malzemelere Fourier Dönüşümlü Infrared Spektrofotometre (FTIR) Analizi, radar testi, çekme testi ve düşük hızlı darbe testleri uygulanmıştır. Çıkan sonuçlara göre yorumlar yapılarak literatürde sonuçlarla karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution increases because chemical waste does not decompose in the environment for many years. For these reasons, the importance of biodegradable materials has increased in recent years. With the increasing use of biomaterials every day, the use of petrochemical materials is decreasing day by day. The use of biomaterials in the production of composite materials enables the production of more environmentally friendly materials. Thanks to developing technology, different production methods are emerging every day. Composite materials enable the production of materials that do not have the desired properties in terms of mechanical, thermal, weight, etc., from the materials used in production. The produced composite materials can provide the desired properties that cannot be achieved in a single material by using two or more materials. In this thesis, polyvinyl alcohol (PVA) polymer nanofibers were produced using the electrospinning method. Using these nanofibers, polymer-reinforced composite materials with a total of 9 layers were produced using the hand lay-up method. The morphological structures of the electrospinning-produced nanofibers were examined using Scanning Electron Microscopy (SEM). Subsequently, a composite material was produced using nanofiber, glass fiber, and carbon fiber with the help of epoxy resin. Fourier Transform Infrared Spectrophotometer (FTIR) analysis, radar testing, tensile testing, and low-speed impact testing were applied to the produced composite materials. Interpretations were made based on the results, and comparisons were made with results in the literature.