Çiftçiler Derneği Mecmuası'nın transkripsiyonu ve değerlendirilmesi Sayı:7-8-9/sayfa:94-145)
Transcri̇pti̇on and evaluati̇on of the Farmers' Associ̇ati̇on Hournal(Issue:7-8-9/page:94-145)
- Tez No: 1001500
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Avrupa'yla kıyaslandığında Osmanlı topraklarında bir hayli geç başlayan matbuat faaliyetleri, ilk andan itibaren kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşmenin temellerini atan padişah olarak tarih sayfalarında yerini alan inkılâpçı Sultan II.Mahmut yapılan yenilikleri ve reformları halka duyurabilmek amacıyla bir gazete çıkarma kararı vermiştir. Takvim-i Vekayi, Osmanlı topraklarında tamamı Türkçe olarak yayımlanan ilk gazete olmuştur. Türk basın tarihinde önemli yeri olan Muhbir, Basiret ve İbret bu yıllara damgasını vuran önemli gazeteler olmuştur. Sultan Abdülaziz'in tahttan indirilmesini takiben 1878'de Kanun-i Esasi'nin askıya alındığı zaman dilimi, basının nispeten özgür olabildiği bir dönem olmuştur. Süreli yayınların milletlerin fikir ve sanat hayatlarında önemli bir yeri vardır. Çünkü yeni fikirler ve görüşler kitaplardan önce süreli yayınlarla tartışılmakta ve okuyucuya tanıtılmaktadır. Avrupa düşünce sisteminin model olarak alındığı Tanzimat devrinde yayın hayatına başlayan süreli yayınlar değişik isimler altında Meşrutiyet dönemine ve Cumhuriyet Dönemine intikal etmiştir. Dergilerde yer alan yazılar, düşünce ve kültür noktasında oldukça önemlidir. Bu yazılar sayesinde kültürün, sanatın, edebiyatın, siyasi ve sosyal tarihin, eğitimin çeşitli safhaları kolayca takip edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Compared to Europe, printing activities, which started quite late in the Ottoman lands, were carried out in a controlled manner from the first moment. The reformist Sultan Mahmut II, Who took his place in the pages of history as the Sultan who laid the foundations of modernization in the Ottoman Empire, decided to publish a newpaper in order to announce the innovations and reforms to the public. Takvim_i Vekayi was the first newpaper published entirely in Turkish in the Ottoman Empire. Muhbir, Basiret and İbret, which have an important place in the history of the Turkish press, were important newspapers that left their mark on these years. Following the dethronement of Sultan Abdüllaziz, the period in 1878 whwn thw legal basis was suspended was a period when the press could be relatively free. Periodicals have an important place in the intellectual and artistic life of nations because new ideas and opinions are discussed and introduced to the reader through periodicals before boks. Periodicals, which started to be published in the Tanzimat period whwn thw European thought system was taken as a model, were transterred to the constitutional period and the journals are very important in terms of thought and culture, art, literatüre, political and social history and education can be easily followed.