Çiftçiler Derneği Mecmuası'nın 2. 3. ve 4. sayılarının transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of issues 2. 3. and 4 of The Farmer's Association Journal
  1. Tez No: 954451
  2. Yazar: HATİCE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
1916 yılında neşredilen Çiftçiler Derneği Mecmuʽası, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde tarım ve çiftçilik ile ilgili konuları ele almış olan oldukça önemli bir yayın organıdır. Bu dergi, Osmanlı tarım sektörünü modernize etmek için kurulmuştur. Ancak tek amacı bu olmayıp aynı zamanda çiftçilerin eğitimini sağlamak ve tarımsal üretimi artırmak amacıyla da kurulmuştur. Çiftçiler Derneği Mecmuʽası; Çiftçiler Derneğinin resmi yayın organı olarak hizmet vermiştir. Derginin yayımlandığı dönem, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun ekonomik ve sosyal değişimlerini de yansıtır. Öyle ki Osmanlı Devleti'nin yapısında önemli dönüşümlerin yaşandığı bir döneme denk gelmektedir. İçerik olarak baktığımızda fenni, zirai, sınai ve iktisadi konuları işlediğini belirtmekte yarar vardır. Ağırlıklı olarak Karabuğdayın üretimi, İpek böcekçiliği, Patatesin üretimi, sebzecilik, meyvecilik, ormancılık ve zirai ürünlerin yetiştirilmesi hususuna değinen Çiftçiler Derneği Mecmuası, aynı zamanda kısaca da olsa hayvancılık konuları hakkında da bilgiler paylaşmıştır. Aynı zamanda bu dönemde etkisini gösteren Kara Humma hastalığından da bir hayli bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Published in 1916, the Journal of the Farmers' Association is a very important publication that dealt with issues related to agriculture and farming in the late Ottoman Empire. This journal was established to modernise the Ottoman agricultural sector. However, this was not its only purpose; it was also established to educate farmers and increase agricultural production. The Farmers' Association Journal served as the official organ of the Farmers' Association. The period in which the journal was published also reflects the economic and social changes in the Ottoman Empire. In fact, it coincides with a period of significant transformations in the structure of the Ottoman Empire. In terms of content, it is worth noting that the magazine covered scientific, agricultural, industrial and economic issues. The Journal of the Farmers' Association, which mainly focuses on the production of buckwheat, silkworm farming, potato production, vegetable growing, fruit growing, forestry and agricultural products, also shared information about animal husbandry, albeit briefly. At the same time, the Black Fever disease, which was effective in this period, was also mentioned a lot.