Fayyumdan empresyonizme resimde portre kullanımının incelenmesi
Examining of using portrait in painting from the Feyyumto the impressionism
  1. Tez No: 1001501
  2. Yazar: TARIK SANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR BALSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
Özet
Portre, bireyin fiziksel siması ya da yüz ifadesinin betimlenmesi yoluyla duygu ve düşüncelerinin dışavurumuna olanak tanıyan bir sanat biçimidir. Heykel, resim ve fotoğraf gibi görsel sanat dallarında üretilen portre eserleri, ruh ile beden; karakter ile yüz ifadeleri arasında doğrudan bir ilişki kurmayı amaçlar. Bu bağlamda göz hem gözlem yapma işlevi hem de izleyiciyle kurulan ilk temas noktası olarak merkezi bir rol üstlenir. Yüz ise içsel olanı dışa yansıtan bir araç olarak, bireyin ruhsal derinliğinin izlenebilirliğini sağlar. Böylelikle bakışlar, çoğu zaman“ruhun ruhu”olarak anlamlandırılır ve portre sanatının özünü oluşturan psikolojik katmanı vurgular. Portrede amaç ruhun anlık görüntüsünü ortaya çıkarmaktır. Sanatçının model olarak karşısına aldığı kişinin içinde bulunduğu gizemli dünyayı çizgi ve renklerle gün yüzüne çıkarıp problem çözücü bir hale büründürmesidir. Portrede büyü gibi görünen gizli bilgiler veya burçlar kuşağından değil de anatomiden yararlanıp, gözlem gücü ile kullanılan teknikler ve desenler modelin karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır. Bu bağlamda, portrenin bir ihtiyaç olarak neden gerekli olduğu, nasıl ortaya çıktığı, nasıl geliştiği, tarih süresince farklı kültür, dönem, uygarlık ve sanatçılarla ne gibi anlamlar yüklenerek süregeldiği önemli bir konu olmuştur. Bu çalışmada, ilk portre eserlerinin Eski Mısır dönemine ait olan Fayyum portreleri araştırılmış, tarihsel süreç içerisinde; Orta Çağ resim sanatından Empresyonizm (İzlenimcilik) sanat akımına kadar resimde portre sanatı incelenip araştırılmıştır. Ayrıca; bu süreç içerisinde ressamlara ve yapmış oldukları portre resimlerine değinilmiştir. Sonuç olarak bu araştırmada amaç; portre kavramıyla ilgili disiplini irdeleyip, kişinin iç dünyasını, karakteristik özelliklerini farklı tekniklerle görünür kılmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Portraiture is an art form that allows for the expression of emotions and thoughts through the depiction of an individual's physical appearance or facial expressions. Portrait works produced in visual arts such as sculpture, painting, and photography aim to establish a direct relationship between the soul and the body, and between character and facial expressions. In this context, the eye plays a central role as both an organ of observation and the first point of contact with the viewer. The face, as a tool that reflects the inner self, enables the visibility of the individual's spiritual depth. Thus, gazes are often interpreted as the“soul of the soul”and emphasize the psychological layer that constitutes the essence of portrait art. The aim of a portrait is to reveal a snapshot of the soul. It is the artist's task to bring the mysterious world of the person they are portraying to light through lines and colors and to transform it into a problem-solving medium. Rather than relying on secret information or zodiac signs, which may seem magical, the techniques and patterns used in portraits, based on anatomical knowledge and observational skills, reflect the characteristic features of the model. In this context, the reasons why portraits are necessary, how they emerged, how they developed, and the meanings they have acquired over time in different cultures, periods, civilizations, and artists have been important topics of discussion. In this study, Fayyum portraits, which are the first portrait works dating back to the ancient Egyptian period, were researched, and portrait art in painting was examined and researched throughout the historical process, from medieval painting to the Impressionism art movement. In addition, painters and their portrait paintings were discussed throughout this process. Ultimately, the aim of this research is to examine the discipline related to the concept of portraiture and to make the inner world and characteristic features of a person visible through different techniques.