Sanal laboratuvar uygulamasının farklı becerilere etkisi
The impact of virtual laboratory applications on different skills
- Tez No: 1001511
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yedinci sınıf“Hücre ve Bölünmeler”ünitesine yönelik sanal laboratuvar uygulamalarının, problem çözme, iletişim, karar verme, eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Burdur ili Merkez ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören yedinci sınıf öğrencilerinin iki şubesi ile yürütülmüştür. Araştırmaya toplam 56 öğrenci katılmış olup, bunların 27'si deney grubunda, 29'u kontrol grubunda yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği, Etkili İletişim Becerileri Ölçeği, Ergenlerde Karar Verme Ölçeği, Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği ve Eleştirel Düşünme Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Uygulama sürecinde, deney ve kontrol gruplarına ön-testler uygulanmış; ardından deney grubunda fen bilimleri dersi kapsamında haftada dört ders saati olmak üzere toplam dört hafta boyunca sanal laboratuvar uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise öğretim, Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı ve ders kitabı esas alınarak yürütülmüştür. Uygulama sürecinin ardından her iki gruba eş zamanlı olarak son-testler uygulanmıştır. Uygulama bitimi ara tatile denk geldiğinden son-test uygulaması bir hafta ertelenmiş olup, ön-test ve son-test arasındaki süre altı hafta olmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 27.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, sanal laboratuvar uygulamalarının öğrencilerin karar verme, yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme becerilerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde geliştirdiğini göstermektedir. Elde edilen bu sonuçlar, sanal laboratuvarların öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerinin desteklenmesinde etkili bir öğretim aracı olduğunu ortaya koymaktadır. Alanyazında sanal laboratuvar uygulamalarının problem çözme, iletişim, karar verme, eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünme becerileri üzerindeki etkisini bütüncül olarak ele alan çalışmaların sınırlı olması nedeniyle, bu araştırmanın ilgili alana önemli bir katkı sunduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda, öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini desteklemek amacıyla öğretim süreçlerinde sanal laboratuvar uygulamalarına daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of virtual laboratory applications designed for the seventh-grade“Cell and Divisions”unit on students' problem-solving, communication, decision-making, critical thinking, and creative thinking skills. The study was conducted using a quasi-experimental pre-test–post-test control group design. The research was carried out during the 2025–2026 academic year with two seventh-grade classes at a middle school located in the central district of Burdur province. A total of 56 students participated in the study, 27 of whom were assigned to the experimental group and 29 to the control group. Data were collected using the Problem-Solving Skills Perception Scale, Effective Communication Skills Scale, Adolescent Decision-Making Scale, Scientific Creativity Scale, and Critical Thinking Skills Scale. Prior to the implementation, pre-tests were administered to both the experimental and control groups. Subsequently, virtual laboratory applications were implemented in the experimental group for four weeks, with four class hours per week, within the scope of the science course. Instruction in the control group was carried out based on the Science Curriculum and the course textbook. At the end of the implementation, post-tests were administered simultaneously to both groups. Due to the implementation period coinciding with the mid-term break, the post-test administration was postponed by one week; therefore, the total duration between the pre-test and post-test was six weeks. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 27.0 statistical software. The findings indicate that virtual laboratory applications significantly improve students' decision-making, creative thinking, and critical thinking skills. These results demonstrate that virtual laboratories are an effective instructional tool for supporting students' higher-order thinking skills. Given the limited number of studies in the literature that comprehensively examine the effects of virtual laboratory applications on problem-solving, communication, decision-making, critical thinking, and creative thinking skills, this study is considered to make an important contribution to the field. Accordingly, it is recommended that virtual laboratory applications be more widely integrated into instructional processes to support the development of students' higher-order thinking skills.