Evde bakım hizmeti alan yaşlı bireyler ile bakımından sorumlu aile üyesinin yaşam kaliteleri ve ruhsal durumlarının incelenmesi
Quality of life and mental health of older home care recipients and their primary family caregivers
- Tez No: 1001512
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bursa Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri'nden yararlanan yaşlıların ve gayriresmî bakıcılarının ruhsal belirti düzeyleri, iyilik halleri ve yaşam kalitelerini saptamak, bakımla ilgili değişkenlerin etkisini inceleyerek evde bakım hizmetlerine yönelik öneriler geliştirmektir. Gereç-Yöntem: Kesitsel ve analitik tipte saha araştırmasına 203 yaşlı bakıcı çifti (406 kişi) dahil edildi. Veriler, sosyodemografik ve bakıma ilişkin soruları içeren anket formu ve Kısa Semptom Envanteri-53, Yaşlılar İçin Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Modülü ve Bakıcı İyilik Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler kullanılarak sunuldu ve araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiler uygun yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Bakıcıların %76.4'ü kadındı ve %53.2'si annesine bakım veriyordu. Yaşlıların %69'u yatağa bağımlıydı. En sık tanı grubu inmeydi (%43.8). KSE Global Şiddet İndeksi ortalamaları bakıcılarda 1.10±0.48, yaşlılarda 1.14±0.47 bulundu. Bakıcı İyilik Ölçeği'nde en düşük puan“kendine zaman ayırma”alanındaydı (31.7±19.0). Yaşlı yaşam kalitesinde en düşük alan“sosyal katılım”dı (28.8±23.9). Bakıcıların %93.1'i süreçte somut sıkıntı bildirmesine karşın mutsuzluk beyanı %20.2 idi. Bakım süresi uzadıkça bakıcı iyilik düzeyi anlamlı biçimde düşerken ruhsal belirti düzeylerinde belirgin değişim saptanmadı. Sonuç: Evde bakım hizmetleri, yalnızca fiziksel gereksinimlere yanıt veren bir destek olarak ele alınmamalıdır. Bakıcıların iyilik halindeki kaybı özellikle kendine zaman ayıramama alanında belirginleşirken yaşlılarda sosyal katılımın kırılgan kaldığı görülmektedir. Bu nedenle rutin hizmet akışına, bakıcının dinlenme ve günlük yaşamını sürdürebilmesini güçlendiren düzenli destekler ile yaşlıların sosyal temasını artırmaya dönük uygulamalar eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to determine the levels of psychological symptoms, well being, and quality of life of elderly people and informal caregivers benefiting from Bursa Municipality Home Care Services, to examine the effect of care-related variables, and to develop recommendations for home care services. Material-Method: A cross-sectional and analytical field study included 203 elderly-caregiver pairs (406 individuals). Data were collected using a questionnaire form along with the Brief Symptom Inventory-53, Word Health Organization Quality of Life-Old, and the Caregiver Well-Being Scale. Data were presented using descriptive statistics, and relationships between research variables were analyzed using appropriate methods. Results: 76.4% of caregivers were female, and 53.2% were caring for their mothers. 69% of the elderly were bedridden. The most common diagnosis group was stroke (43.8%). BSI Global Severity Index averages were 1.10±0.48 for caregivers and 1.14±0.47 for elderly individuals. The lowest score on the Caregiver Well-being Scale was in the“time for self”domain (31.7±19.0). The lowest area in elderly quality of life was“social participation”(28.8±23.9). Although 93.1% of caregivers reported concrete difficulties during the process, only 20.2% reported unhappiness. As the duration of care increased, the caregiver well-being level decreased significantly, while no significant change was observed in psychological symptom levels. Conclusion: Home care should not be limited to physical support. Caregiver well-being loss is most evident in reduced time for self, and older adults' social participation remains fragile. Routine services should be supplemented with regular support enabling caregivers to rest and sustain daily life, alongside practices to enhance older adults' social contact.