Anneden algılanan narsisistik özellikler ile büyüme korkusu arasındaki ilişkide kişilik inançlarının aracı rolü
The mediating role of personality beliefs in therelationship between perceived maternal narcissistictraits and fear of growing up
- Tez No: 1001514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİSA SEVİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada 18-35 yaş aralığında olan bireylerin anneden algılanan narsisistik özellikler ile büyüme korkusu arasındaki ilişkide kişilik inançlarının aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Katılımcıların 223'ü kadın 179'u ise erkektir. Araştırmada nicel araştırma türlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme kullanılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Anneden Algılanan Narsistik Özellikler Ölçeği, Kişilik İnançları Ölçeği – Kısa Türkçe Form ve Büyüme Korkusu Ölçeği aracılığıyla çevrim içi anket formu olarak toplanmıştır. Bu araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri, IBM SPSS Statistics 27 paket programı ve PROCESS Macro eklentisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla gerçekleştirilen Pearson korelasyon analizi bulgularına göre, anneden algılanan narsisistik özellikler ile histriyonik, paranoid, narsisistik, pasif agresif, borderline, antisosyal, bağımlı, çekingen ve şizoid kişilik inançları pozitif yönde anlamlı ilişkiler buna karşın obsesif-kompulsif kişilik inancı ile anlamlı ilişki bulunmamıştır. Araştırmada incelenen tüm kişilik inançları ile büyüme korkusu arasındaki ilişkide orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Anneden algılanan narsisistik özellikler ile büyüme korkusu arasındaki ilişkide düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Anneden algılanan narsisistik özellikler ile büyüme korkusu arasındaki ilişkide kişilik inançlarının aracı rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilen süreç analizleri sonucunda, çekingen, bağımlı, pasif agresif, antisosyal, narsisistik, histriyonik, şizoid, paranoid ve borderline kişilik inançlarının, söz konusu ilişkide istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kısmi aracı rolü üstlendiği saptanmıştır. Obsesif kompulsif kişilik inancının ise analiz edilen modelde anlamlı bir aracı rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of personality beliefs in the relationship between maternal perceived narcissistic traits and the fear of growing up among individuals aged 18-35. The sample consists of 402 participants, including 223 females and 179 males. A relational survey model, a quantitative research design, was employed, and convenience sampling was used as the sampling method. Data were collected via an online survey form including a Demographic Information Form, Perceived Maternal Narcissistic Characteristics Scale, Personality Belief Questionnaire- Short Turkish Form (PBQ-SF) and the Growth Fear Scale. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 27 and the PROCESS Macro plugin. According to the Pearson correlation analysis conducted to determine the relationships between variables, maternal perceived narcissistic traits were significantly and positively correlated with histrionic, paranoid, narcissistic, passive-aggressive, borderline, antisocial, dependent, avoidant, and schizoid personality beliefs, however, no significant relationship was found with obsessive-compulsive personality belief. The study revealed a moderate positive correlation between all examined personality beliefs and the fear of growing up. Additionally, a low-level positive correlation was identified between maternal perceived narcissistic traits and the fear of growing up. Mediation analyses (PROCESS Macro) were performed to examine the mediating role of personality beliefs in the relationship between maternal perceived narcissistic traits and the fear of growing up. The results indicated that avoidant, dependent, passive-aggressive, antisocial, narcissistic, histrionic, schizoid, paranoid, and borderline personality beliefs played a statistically significant partial mediating role in this relationship. In contrast, obsessive-compulsive personality belief was found to have no significant mediating role in the analyzed model.