Kenan Hulusi Koray'ın Osmanoflar romanında söz varlığı
Vocabulary in Kenan Hulusi Koray's novel Osmanoflar
- Tez No: 1001516
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Dil, bireylerin kendi iç dünyalarını dışa vurmak için kullandığı bir iletişim aracıdır. İnsanlar tarihi süreçlerden itibaren sosyalleşmek ve bilgi aktarmak için dili kullanmak zorunda kalmışlardır. Bir dilin tarihî gelişim sürecini, o dilde yazılmış olan eserlerden takip edebiliriz. Dil, bir milletin kimliği niteliğindedir. Aynı zamanda kültürel mirasın aktarılmasında da önemli bir rol oynar. Dil ile ilgili yapılan tüm çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmalardan biri de söz varlığı çalışmalarıdır. Söz varlığı araştırmaları sayesinde bir dilin tarihsel süreçte yaşadığı değişimler ve bu yoldaki gelişimler gözlemlenir. Kelimelerde ise meydana gelen ses, biçim ve anlam değişiklikleri ortaya konulur. Bir dili meydana getiren kelimelerin tamamı, yani deyim, atasözü, kalıp ve kalıplaşmış ifadeler o dilin söz varlığını oluşturur. Söz varlığı, bireylerin ve toplumların iletişim kurma yeteneklerini etkileyen önemli bir unsurdur. Bir dilin söz varlığı o dilin tarihi, kültürel yapısı ve insanlar arasındaki sosyal etkileşimlerle şekillenir. Aynı zamanda kelimelerin anlamlarını, kökenlerini ve kullanış biçimlerini de içerir. Kelimeleri incelerken isimler, fiiller, sıfatlar ve zarflar gibi farklı sözcük türlerine ayrılır. Bu çalışmada, Kenan Hulusi Koray'ın“Osmanoflar”adlı romanı söz varlığı açısından değerlendirilmiş ve bu değerlendirme sonucunda elde edilen dilsel veriler doğrultusunda Balkan tarihi ve kültürüyle ilgili yapılan tespitler ortaya konulmuştur. Romandaki söz varlığı ögeleri kaynak tarama yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Belirlenen unsurlar sınıflandırılarak romanda bulundukları cümleler ve sayfa numaralarıyla birlikte sunulmuştur. Elde edilen verilerden yararlanarak Kenan Hulusi Koray'ın“Osmanoflar”adlı eserinde Türk dilinin söz varlığını etkili bir şekilde kullandığı belirlenmiştir. Bu çalışma sayesinde Türk dilinin gücünü, dil zenginliğini ve ifade olanaklarını yansıtan birçok ikileme, deyim, atasözü ve kalıp sözler tespit edilmiştir. Belirlenen bu söz varlıklarının, Türk dilinin zengin söz hazinesinin gün yüzüne çıkmasına yardımcı olması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is the means of communication between people to express themselves. People have had to use language to socialize and transfer information since historical times. We can follow the historical development process of a language from the works written in that language. Language is the identity of a nation. It also plays an important role in the transfer of cultural heritage. All studies on language are of great importance. One of these studies is vocabulary studies. Thanks to vocabulary studies, the changes that a language has experienced in the historical process and the developments in this way are observed. The sound, form and meaning changes in words are also revealed. All of the words that make up a language, i.e. idioms, proverbs, patterns and stereotyped expressions, constitute the vocabulary of that language. Vocabulary is an important element that affects the ability of individuals and societies to communicate. The vocabulary of a language is shaped by its history, cultural structure and social interactions between people. It also includes the meanings, origins and usage of words. When analyzing words, it is divided into different types of words such as nouns, verbs, adjectives and adverbs. In this study, Kenan Hulusi Koray's novel“Osmanoflar”was evaluated in terms of vocabulary and the determinations made about Balkan history and culture in line with the linguistic data obtained as a result of this evaluation were revealed. The vocabulary elements in the novel were determined using the literature review method. The determined elements are categorized and presented with the sentences and page numbers in the novel. By utilizing the data obtained, it was determined that Kenan Hulusi Koray used the vocabulary of Turkish language effectively in his work“Osmanoflar”. Thanks to this study, many dilemmas, idioms, proverbs and phrases reflecting the power, linguistic richness and expressive possibilities of the Turkish language have been identified. It is envisaged that these identified lexical assets will help to reveal the rich vocabulary of the Turkish language.