Babaların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile baba bebek bağlanması arasındaki ilişki
The relationship between fathers' attributes to gender roles and father's baby attachment
- Tez No: 1001539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hemşirelik, Obstetrics and Gynecology, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma babaların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile baba bebek bağlanması arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişkisel desende yürütülen bu araştırmanın evrenini, Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne bebeği ile birlikte başvuran babalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 01.06.2022-31.03.2023 tarihleri arasında polikliniğe başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 150 baba oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ)”,“Baba Bebek Bağlanması Ölçeği (BBBÖ)”kullanılarak yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SAS 9.4 paket programı kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar arası t-testi, varyans analizi (F testi), Pearson korelasyon analizi ve çok değişkenli adımsal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan babaların TCRTÖ toplam puan ortalamaları yüksek (135.71±26.74) yüksek, BBBÖ toplam puan ortalamaları (65.37±9.95) ise ortalamanın üzerinde bulunmuştur. TCRTÖ ve BBBÖ toplam puan ortalaması ile babaların eğitim durumu, yaşadığı yer, meslek, gelir durumu, sosyal güvence durumu, aile tipi, eş/anne ile ilişki durumu, eşin/annenin eğitim durumu, eşin/annenin mesleği, çocuk sayısı, gebeliğin planlı olma durumu, eş/anne ile gebelik kontrollerine katılma, bebeğin cinsiyetinden memnun olma, bebeğin yaş aralığı (ay), bebek bakımına yönelik danışmanlık alma, bebek bakımına katılma, bebekle günlük geçirilen süre arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p<0.05). Babaların BBBÖ toplam puan ortalaması ile TCRTÖ toplam puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve güçlü bir ilişki bulunmuştur (r=0.71841, p<0.0001). Çok değişkenli adımsal regresyon analizi sonuçlarına göre; BBBÖ toplam puanındaki varyasyonu açıklamada en fazla kısmi öneme sahip olan bağımsız değişken, %51.61'lik kısmi R² ile TCRTÖ toplam puanı değişkenidir. Sonuç: Araştırmada babaların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik eşitlikçi tutuma sahip oldukları, baba bebek bağlanması düzeylerinin ise ortalamanın üzerinde olduğu saptanmıştır. Babaların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik eşitlikçi tutumları arttıkça baba bebek bağlanması düzeylerinin de arrtığı belirlenmiştir. Sonuçlara göre baba bebek bağlanmasını desteklemeye yönelik ve babaların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik eşitlikçi tutumlarını arttıracak hemşirelik girişimlerinin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted to examine the relationship between fathers' attitudes towards gender roles and father-infant attachment. Methods: The population of this research, which was conducted with a descriptive and correlational design, consists of fathers who applied to Ordu Training and Research Hospital Pediatric Polyclinic with their babies. The sample of the study consisted of 150 fathers who applied to the polyclinic between 01.06.2022-31.03.2023 and met the inclusion criteria for the study. SAS 9.4 package program was used in the statistical analysis of the data. Data were evaluated using descriptive statistics, independent intergroup t-test, analysis of variance (F test), Pearson correlation analysis and multivariate stepwise regression analysis. Results: The TCRTÖ total score average (135.71±26.74) of the fathers participating in the study was found to be high, and the BBBÖ total score average (65.37±9.95) was above the average. It was determined that there was a statistically significant difference between the TCRTÖ and BBBÖ total score average and the fathers' education level, place of residence, profession, income level, social security status, family type, relationship status with spouse/mother, educational status of spouse/mother, occupation of spouse/mother, number of children, whether the pregnancy is planned, participation in pregnancy checks with spouse/mother, satisfaction with the gender of the baby, age range of the baby (months), baby family type, relationship status with spouse/mother, educational status of spouse/mother, occupation of spouse/mother, number of children, whether the pregnancy is planned, participation in pregnancy checks with spouse/mother, satisfaction with the gender of the baby, age range of the baby (months), baby receiving consultancy regarding baby care, participating in baby care, daily time spent with the baby (p <0.05). A statistically significant, positive and strong relationship was found between fathers' BBBÖ total score average and TCRTÖ total score average (r=0.71841, p<0.0001). According to the results of multivariate stepwise regression analysis; The independent variable that has the most partial importance in explaining the variation in the BBBÖ total score is the TCRTÖ total score variable with a partial R² of 51.61%. Conclusion: In the study, it was determined that fathers had egalitarian attitudes towards gender roles and their father-infant attachment levels were above average. It has been determined that as fathers' egalitarian attitudes towards gender roles increase, their levels of father-infant attachment also increase. According to the results, it is recommended to plan nursing interventions to support father-infant attachment and increase fathers' egalitarian attitudes towards gender roles.