Ebû'l-Hüseyin el-Basrî'nin irade sıfatı konusunda Behşemiyye'ye muhalefeti: Analitik ve mukayeseli bir inceleme
مخالفة أبي الحسين البصري للبهشمية في صفة الإرادة: دراسة تحليلية مقارنة
  1. Tez No: 1001553
  2. Yazar: AMAL GHAHIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNZİR ŞEYHHASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri (arapça) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mu'tezile kelam düşüncesinde irade meselesini, Ebu'l-Hüseyin el-Basri ile Behşemiyye ekolü arasındaki ilahi iradenin mahiyeti konusundaki ihtilaf üzerinden ele almaktadır. Çalışmanın amacı, bu ihtilafın niteliğini ve Mu'tezile içerisindeki kelami düşüncenin gelişimine olan etkisini ortaya koymaktır. Başta Ebu Haşim el-Cübbai olmak üzere Behşemiyye mensupları, iradenin ilim ve kudretten bağımsız bir sıfat olduğunu ve Allah'ın mümkün varlıklardan birini diğerine tercih etmesini sağlayan unsur olduğunu savunmuşlardır. Ebu'l-Hüseyin el-Basri ise bu anlayışı reddederek, iradenin Allah'ın zatında kaim müstakil bir sıfat olmadığını, bilakis ilme irca edilmesi gerektiğini ileri sürmüştür. Ona göre Allah'ın bir fiili irade etmesi, o fiilin iyi olduğunu bilmesi anlamına gelirken; bir fiilden hoşnut olmaması ise onun kötü olduğunu bilmesi anlamına gelmektedir. Araştırma, karşılaştırmalı analitik yöntem esas alınarak yürütülmüş; Mu'tezili kelamcıların metinleri incelenmiş ve Ebu'l-Hüseyin el-Basri'nin görüşlerinin felsefi ve mantıksal boyutları Behşemiyye'nin yaklaşımıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışma, Ebu'l-Hüseyin el-Basri'nin Allah'ın fiillerini bağımsız bir iradeye dayanarak değil, fiilin maslahatını bilmesinden kaynaklanan bir saik doğrultusunda gerçekleştirdiğini savunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca o, Allah'ın şerri irade edebileceği düşüncesini de reddetmiştir; zira bu durum, Allah hakkında ya şerrin kötülüğünü bilmemeyi ya da ona ihtiyaç duymayı gerektirir ki, her ikisi de Allah için imkansızdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of will in Muʿtazilite theological thought through an analysis of the dispute between Abū al-Ḥusayn al-Baṣrī and the Bahshamiyya regarding the nature of divine will. The study aims to clarify the nature of this disagreement and its impact on the development of theological thought within the Muʿtazila. The Bahshamiyyans, led by Abū Hāshim al-Jubbāʾī, maintain that will is an attribute independent of knowledge and power, through which God specifies one of the possible alternatives rather than another. Abū al-Ḥusayn al-Baṣrī rejected this conception, arguing that will is not an attribute subsisting in the divine essence; rather, it is reducible to knowledge. According to him, God's will signifies His knowledge of the goodness of an act, while His aversion to an act signifies His knowledge of its evil. The study adopts a comparative analytical methodology, examining the texts of Muʿtazilite theologians and analyzing the philosophical and logical dimensions of Abū al-Ḥusayn al-Baṣrī's position in comparison with the Bahshamiyyan view. The findings show that Abū al-Ḥusayn al-Baṣrī holds that God does not act based on an independent will, but rather based on motive, namely His knowledge of the benefit or appropriateness of an act. He also rejects the notion that God could will evil, since this would entail either ignorance of its evil nature or a need for it—both of which are impossible with respect to God.