Comparative performance of novel lignin-based and commercial iron fertilizers in soybean as affected by application method: Foliar, soil and nutrient solution
Soya fasulyesinde yeni lignin bazlı ve ticari demir gübrelerinin yapraktan, topraktan ve besin çözeltisinden uygulamalarda karşılaştırmalı performansı
  1. Tez No: 1001555
  2. Yazar: ZEHRA SENA BEHRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT BARIŞ KUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tezin amacı, soya fasulyesinin (Glycine max) farklı demir (Fe) gübre uygulamarına karşı fizyolojik ve morfolojik sonuçlarını incelemek ve özellikle yeni nesil lignin bazlı Fe gübrelerinin soya bitkileri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Fe elementi, fotosentez, klorofil sentezi ve bitkilerde gerçekleşen çeşitli enzimatik reaksiyonlar için esansiyel bir mikro element olmasına rağmen sınırlı biyoyararlanıma sahiptir. Bu nedenle özellikle kireçli ve yüksek pH'lı topraklarda Fe eksikliği dünyada yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum soya fasulyesi de dahil olmak üzere Fe eksikliğine duyarlı bitkilerde gelişim bozukluklarına ve ciddi verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada, yeni nesil lignin bazlı Fe gübreleri; tarımsal uygulamalarda yaygın olarak kullanılan inorganik demir sülfat (FeSO₄·7H₂O) ile FeEDTA ve FeEDDHA gibi şelatlı Fe formlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Farklı Fe formülasyonlarının etkileri; fotosentetik aktivite, azot (N) miktarı ve klorofil miktarı gibi büyüme parametrelerinin yanı sıra verim parametreleri üzerinden incelenmiştir. Bu kapsamda, lignin bazlı demir gübrelerinin bitki gelişimi ve verim parametreleri üzerindeki potansiyel etkileri karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir. Ayrıca, farklı Fe gübrelerinin bitkide besin alımına etkisini belirlemek amacıyla genç ve yaşlı yapraklarda ICP-OES analizi kullanılarak elementel analizler gerçekleştirilmiştir. ICP-OES sonuçları, farklı Fe formlarının sadece Fe alımı üzerindeki etkilerini değil, aynı zamanda diğer makro ve mikro besin elementleriyle olan etkileşimlerini de ortaya koymuş ve bitkilerde Fe beslenmesinin fizyolojik yönünün daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Bununla birlikte, yeni nesil lignin bazlı Fe gübreleri ile FeSO₄ gübresinin avantajları birlikte değerlendirilmiş ve farklı Fe kaynaklarının gerekliliği karşılaştırmalı olarak tartışma bölümünde ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma lignin bazlı demir gübrelerinin bitkilerde demir yarayışlılığını artırma, demir noksanlığı semptomlarını azaltma ve bitki gelişimini destekleme açısından önemli bir potansiyele sahip olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bu gübrelerin çevresel riskleri azaltabilecek ve sürdürülebilir bitkisel üretim sistemlerine katkı sağlayabilecek alternatif demir kaynakları olabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the physiological and morphological responses of soybean (Glycine max cv. Asya) to different iron (Fe) fertilizer applications, and especially to reveal the effects of novel lignin-based Fe fertilizers on soybean plants. Although Fe is an essential micronutrient for photosynthesis, chlorophyll synthesis, and various enzymatic reactions in plants, Fe deficiency is a very common problem worldwide, particularly in calcareous and high-pH soils due to its limited availability. This leads to growth impairment and further significant yield losses in plants sensitive to Fe deficiency, including but not limited to soybean plants. Novel lignin-based Fe fertilizers were evaluated comparatively with inorganic Fe sulfate (FeSO₄·7H₂O), commonly used in agricultural practices, and chelated Fe forms such as FeEDTA and FeEDDHA. The effects of different Fe formulations were examined through growth parameters such as photosynthetic activity, N content and chlorophyll content as well as yield components. In this way, the potential effects of lignin-based Fe fertilizers on plant growth and yield parameters have been searched comparatively. In addition, elemental analyses were performed on young and old leaves using the ICP-OES analysis to determine how different Fe fertilizers affect nutrient uptake in the plant. ICP-OES results have revealed not only the effects of different Fe forms on Fe uptake but also their interactions with other macro and micronutrients, contributing to a better understanding of the physiological aspect of Fe nutrition in plants. Furthermore, the advantages of novel lignin-based, chelated Fe fertilizers and FeSO₄ are evaluated together, and the necessity of using different Fe sources is addressed as a comparative discussion topic. In conclusion, this study shows that lignin-based Fe fertilizers may have significant potential in increasing Fe availability in plants, reducing Fe deficiency symptoms, and supporting plant growth. Furthermore, it is evaluated that these fertilizers can be alternative Fe sources that can reduce environmental risks and also contribute to the sustainable crop production methods.