Batılı seyyahlara göre 19. yüzyılın ikinci yarısında Doğu Türkistan
According to western travelers, East Turkistan in the second half of the 19th
- Tez No: 1001575
- Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
İngilizler ve Rusların sömürge arayışı ve hammadde yarışı Orta Asya'da Great Game olarak adlandırılan rekabeti ortaya çıkarmıştır. Yakub Beg'in Doğu Türkistan'daki hakimiyeti döneminde Türkistan'daki İngiliz – Rus rekabeti Doğu Türkistan sahasında görülmeye başlanmıştır. 19. Yüzyılın ikinci yarısında itibaren Rus ve İngiliz seyyahlar, elçilik heyetleri ve bilimsel araştırma grupları Doğu Türkistan'ı ziyaret etmiştir. Rusların Batı Türkistan'ı ele geçirmesiyle çoğalan bu seyahatler Yakub Beg döneminde resmi heyetlerin Doğu Türkistan'ı ziyaretleri ile devam etmiştir. Yakub Beg sonrası dönemde ticari ve bilimsel seyahatler devam etmiş, Doğu Türkistan hakkında seyahatnameler yazılmıştır. Bu seyahatnamelerde Doğu Türkistan'ın tarihi, coğrafi özellikleri, idari yapısı, ordusu, gelenek ve görenekleri, ticaret yolları, yer isimleri gibi birçok önemli bilgi kayıt altına alınmıştır. Yakub Beg hakimiyeti öncesindeki Doğu Türkistan'ın durumunu, isyanlara sebep olan toplumsal gelişmeleri, Yakub Beg dönemindeki şeriata göre yönetilen Doğu Türkistan halkının idari ve siyasi değişime karşı bakış açısını ve Yakub Beg sonrası tekrar ortaya çıkan siyasi ve toplumsal değişimleri seyahatnamelerde görmek mümkündür. Doğu Türkistan'ın 19. Yüzyılın sonlarında Çin Mançu İmparatorluğu tarafından ikinci kez işgal edildikten sonra“Yeni Hudut”,“Yeni Toprak”manasına gelen“Xinjiang”ismi ile adlandırılması ile başlanan Doğu Türkistan'daki büyük siyasi değişim ve işgalden kaynaklanan sorunlar günümüzde de devam etmektedir. Bu tezde Doğu Türkistan'ın Çinliler tarafından işgal edilmesinden önceki son dönemleri ile ilgili batılı seyyahların seyahatnamelerde bulunan bilgiler aktarılmakta ve söz konusu bilgilerin ışığında Doğu Türkistan'ın tarihi coğrafyası, sosyal kültürel, dini ve ekonomik durumları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The British and Russians' search for colonies and their race for raw materials gave rise to the competition called the Great Game in Central Asia. During the reign of Yakub Beg in East Turkestan, the British-Russian rivalry in Turkestan began to be seen in the East Turkestan area. Since the second half of the 19th century, Russian and British travelers, embassy delegations and scientific research groups have visited East Turkestan. These travels, which increased after the Russians captured West Turkestan, continued with the visits of official delegations to East Turkestan during the reign of Yakub Beg. In the post-Yaqub Beg period, commercial and scientific travels continued and travelogues were written about East Turkestan. In these travelogues, many important information such as the history of East Turkestan, its geographical features, administrative structure, army, customs and traditions, trade routes, and place names are recorded. The problems arising from the great political change and occupation in East Turkestan, which started with the name“Xinjiang”meaning“New Border”after East Turkestan was occupied for the second time by the Chinese Mancho Empire at the end of the 19th century, continue today. In this thesis, the information found in the travel books of western travelers about the last periods of East Turkestan before its occupation by the Chinese is conveyed and the historical geography, social, cultural, religious and economic conditions of East Turkestan are evaluated in the light of this information.