Fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında dijital oyunlar
Digital games under the law on intellectual and artistic works
  1. Tez No: 1001574
  2. Yazar: ASLI AYŞE ETAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE CAN YILDIRIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital oyun sektörünün dünya çapında büyümesi ile, karşılaşılan hukuki sorunlar da artmıştır. Özellikle fikri mülkiyet hukuk alanında açık düzenlemelerin bulunmaması ve henüz içtihatların pek gelişmemiş olması sebebiyle gerek dijital oyunların hukuki niteliği gerekse dijital oyunlar üzerindeki eser sahipliği tartışılmaktadır. Bir ürünün Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca korunabilmesi, bir diğer anlatımla telif hakkı korumasından yararlanabilmesi için, ürünün fikri bir çabanın sonucu olması, söz konusu ürünün sahibinin hususiyetini yansıtması, ürünlerin dış dünya tarafından algılanabilir olması ve kanunda sayılan eser türlerinden birine dahil olması gerekmektedir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda eser türleri sınırlayıcı şekilde sayılmış olup, dijital oyunlar sayılan eser türleri arasında yoktur. Bu sebeple çalışmada, dijital oyunların özellikleri kanunda sayılan eser türleri ile karşılaştırılmış ve dijital oyunların özellikle bilgisayar programları ve sinema eserleri kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olduğu, bunun yanında söz konusu eser türleri olarak korunmasının avantajları ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Çalışmada; mevcut eser türlerinin teknolojinin gereklerini karşılamadığı, başka hukuk sistemlerinde olduğu gibi eser türlerinin örnekleme yolu ile sayılması, her halükârda dijital oyunları da kapsayacak yeni bir eser türünün kanun değişikliği ile mevzuatta düzenlenmesi önerilmiştir. Eserler üzerinde eser sahibine kanun koyucu tarafından tanınmış haklardan ve bu hakların dijital oyunlar özelindeki görünümlerinden bahsedilmiş daha sonra eser sahibinin söz konusu haklar üzerinde yapabileceği tasarrufi ve borçlandırıcı işlemler, uygulamadan da örnek sözleşmeler seçilmek suretiyle geçerlilik şartları ile birlikte değerlendirilmiştir. Son olarak eser sahipliği meselesine değinilmiştir. Dijital oyunlarda karışılabilecek eser sahipliği sorunları tartışılmış ve hak sahibinin ileri sürebileceği hukuk davaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the digital game industry has grown on a global scale, the legal issues arising in this field, have also increased. The lack of explicit rules and the limited case law in intellectual property law, have caused debates on both the legal nature of digital games and the determination of their authorship. For a creation to be protected under the Law on Intellectual and Artistic Works, in other words to benefit from copyright protection, it must be the result of intellectual effort, reflect the personal characteristics of its creator, be perceptible by the outside world, and fall within one of the categories of works listed in the law. The types of works are exhaustively listed in the Law, and digital games are not among them. Therefore in this study, digital games have been compared with the counted categories, and it has been emphasized that they may be assessed particularly under the categories of computer programs and cinematographic works. The advantages and disadvantages of protection under these categories have also been addressed. Given that the existing categories do not adequately respond to technological developments, it has been proposed, either to define the types of works by giving examples, as in other legal systems, or to add a new category that clearly includes digital games through an amendment to the law. Furthermore, the study addresses the rights granted to authors by the legislator over their works and discusses how these rights appear in the context of digital games. It also evaluates the dispositive and obligational transactions that authors may carry out concerning these rights, together with their validity requirements, by examining sample contracts drawn from practice. Finally, the issue of authorship is addressed. Potential authorship disputes that may arise in digital games are discussed, and the civil actions that the right holder may bring are explained.