Crocus satıvus'un fenolik içerikleri ve bazı biyolojik aktiviteleri
The phenolic contents and certain biological activities of crocus sativus
  1. Tez No: 1001586
  2. Yazar: FATMA NUR BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Sentetik ilaçların yan etkileri ve mikroorganizmaların antibiyotiklere karşı geliştirdiği direnç, zengin biyoaktif bileşenlere sahip tıbbi bitkilerin önemini artırmıştır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, geleneksel tıpta yaygın kullanılan Crocus sativus L. bitkisinde etanol özütünün antioksidan kapasitesini ve oksidatif denge üzerindeki etkisini belirlemek, seçilmiş patojen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivitesini saptamak ve fenolik bileşenleri ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında bitki örnekleri etanol çözücüsü ile Soxhlet cihazında ekstrakte edilmiştir. Elde edilen özütün Toplam Antioksidan Seviyesi (TAS) ve Toplam Oksidan Seviyesi (TOS) ticari kitler kullanılarak spektrofotometrik yöntemle ölçülmüş, bu verilerle Oksidatif Stres İndeksi (OSI) hesaplanmıştır. Antimikrobiyal aktivite, Gram-pozitif (Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis), Gram-negatif (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii) bakteriler ve fungal türler (Candida albicans, C. krusei, C. glabrata) üzerinde agar dilüsyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Fenolik içerik analizi, LC-MS/MS cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz bulgularında safran özütünün TAS değeri 7.308±0.171 mmol/L, TOS değeri 5.324±0.088 µmol/L ve OSI değeri 0.073±0.003 olarak tespit edilmiştir. Düşük bulunan OSI değeri, bitkinin oksidatif stresi baskılamada güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Antimikrobiyal testlerde özütün özellikle E. coli ve P. aeruginosa'ya karşı 50 µg/mL gibi düşük bir konsantrasyonda etkili olduğu, diğer patojenlere karşı ise 100–200 µg/mL aralığında inhibisyon sağladığı belirlenmiştir. Fenolik analiz sonucunda ise özütte en yoğun bulunan bileşenlerin sırasıyla hidroksisinnamik asit, asetohidroksamik asit ve klorojenik asit olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, C. sativus etanol özütü yüksek antioksidan kapasitesi ve geniş spektrumlu antimikrobiyal etkinliği ile gıda ve farmasötik alanda doğal bir koruyucu ve terapötik ajan olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The side effects of synthetic drugs and the development of antibiotic resistance in microorganisms have increased the importance of medicinal plants with rich bioactive components. In this context, the aim of this study is to determine the antioxidant capacity and oxidative balance effect of ethanol extract of Crocus sativus L., a plant widely used in traditional medicine,to determine its antimicrobial activity against selected pathogenic microorganisms, and to identify its phenolic components. In this study, plant samples were extracted using ethanol solvent in a Soxhlet apparatus.The Total Antioxidant Level (TAS) and Total Oxidant Level (TOS) of the obtained extract were measured spectrophotometrically using commercial kits, and the Oxidative Stress Index (OSI) was calculated from these data.Antimicrobial activity was evaluated on Gram-positive (Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis),Gram-negative (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii) bacteria and fungal species (Candida albicans, C.krusei, C.glabrata) using the agar dilution method.Phenolic content analysis was performed using an LC-MS/MS instrument.The analysis results showed that the saffron extract had a TAS value of 7.308±0.171 mmol/L, a TOS value of 5.324±0.088 µmol/L, and an OSI value of 0.073±0.003.The low OSI value indicates that the plant has a strong effect in suppressing oxidative stress.In antimicrobial tests, the extract was found to be effective against E.coli and P.aeruginosa at concentrations as low as 50 µg/mL, while inhibition against other pathogens was achieved in the range of 100-200 µg/mL. Phenolic analysis revealed that the most abundant components in the extract were hydroxycinnamic acid,acetohydroxamic acid, and chlorogenic acid,respectively.In conclusion,C.sativus ethanol extract has been proven to be a natural preservative and therapeutic agent in the food and pharmaceutical fields due to its high antioxidant capacity and broad-spectrum antimicrobial activity