Nar kabuk ve meyve ekstrelerinin düşük dansiteli lipoprotein oksidasyonu önleyici etkinliği ile antioksidan potansiyelinin araştırılması
Investigation of antioxidants present in pomegranate peel and fruit extracts with inhibitory activity on oxidized LDL cholesterol
- Tez No: 1001595
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BATÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ülkemizde birçok bölgede yetişebilen nar bitkisinin içerisinde geniş bir çeşitlilik gösteren güçlü etkilere sahip biyoaktif bileşenlerin varlığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu bağlamda, çalışmamızda nar bitkisinin kabuk ekstreleri ile meyve suyunun total fenolik ve flavonoid içeriği ile antioksidan potansiyeli ile birlikte metal şelatlayıcı kapasitesini ve LDL oksidasyonuna karşı inhibitor etkisini ortaya koymayı amaçlamaktayız. Materyal ve metot: Bu çalışmada nar bitkisinin kabuk ve meyveleri kullanıldı. Soxhalet cihazıyla yapılan ekstraksiyonla nonpolar bileşenleri uzaklaştırılarak polar biyoaktif bileşenlerin bulunduğu ekstreler elde edildi. Bu ekstrelerde spektrofotometrik yöntemlerle total fenolik ve flavanoid madde bileşimi, DPPH süpürücü ile metal şelatlayıcı kapasite ölçümü ve LDL oksidasyonunu inhibisyon potansiyeli tayini gerçekleştirildi. Bulgular: Nar suyunun 1.000 μL'i 1,034 μg gallik asit eşdeğeri fenolik madde içeriği ile nar kabuğu ekstresinden daha yüksek fenolik madde içermektedir. Flavanoid içeriği ise 1.325 μg ile nar kabuğu ekstresinde nar suyuna göre daha yüksek bulundu. Metal şelatlayıcı aktivite için en yüksek potansiyel 0.248 mg/mL IC50 değeri ile nar kabuğu ekstresinde gözlendi. Nar suyunda DPPH radikali süpürücü aktivitesi nar kabuğuna göre daha yüksek gözlendi. LDL oksidasyonunun inhibisyonu sonuçlarında nar kabuğunda %1 inhibitör konsantrasyon değeri 26.885 ile nar suyuna göre çok daha yüksek gözlendi. Sonuç: Çalışma bulgularımız, nar kabuğu ekstresinin daha yüksek flavonoid içeriği ve metal şelatlama kapasitesi sayesinde LDL oksidasyonunu inhibe etmede nar suyuna kıyasla daha güçlü bir biyokimyasal etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Nar suyunun ise toplam fenolik içeriği ile serbest radikal süpürücü aktivite açısından öne çıktığı belirlenmiştir. Nar kabuğu ekstresinin genel olarak daha etkili olduğu ve tamamlayıcı tıp alanında yaygın olarak kullanım alanı bulabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies have shown that the pomegranate, which grows in many regions of our country, contains numerous bioactive compounds with potent biological effects. This study aimed to determine the total phenolic and flavonoid contents, antioxidant potential, metal chelating capacity, and inhibitory effects against LDL oxidation of pomegranate peel extracts and fruit juice. Material and method: Pomegranate peel and fruit were used in this study. Nonpolar components were removed using Soxhlet extraction, yielding extracts rich in polar bioactive compounds. The total phenolic and flavonoid contents, metal chelating capacity, DPPH radical scavenging activity, and LDL oxidation inhibition potential were determined spectrophotometrically. Results: Pomegranate juice contained a higher total phenolic content (1.034 μg gallic acid equivalent per 1,000 μL) than the peel extract. In contrast, flavonoid content was greater in the peel extract (1.325 μg) than in the juice. The strongest metal chelating activity was observed in the peel extract (IC₅₀ = 0.248 mg/mL). DPPH radical scavenging activity was higher in the juice, while the peel extract exhibited a significantly stronger LDL oxidation inhibitory effect (1% inhibitory concentration = 26.885). Conclusion: Our study findings revealed that pomegranate peel extract exhibited a stronger biochemical effect in inhibiting LDL oxidation than pomegranate juice, attributable to its higher flavonoid content and metal chelating capacity. Pomegranate juice, on the other hand, was found to be superior in terms of total phenolic content and free radical scavenging activity. Overall, pomegranate peel extract appears to be more effective and could find widespread use in the field of complementary medicine.