Adana ili farklı nar (Punica granatum L.) çeşitlerinde Akdeniz meyve sineği (Ceratitis capitata Wied.) (Diptera:Tephritidaenin popülasyon gelişimi ve zarar oranının belirlenmesi
Detecting Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera:Tephritidae)'s growth of population in different species of pomegranate and the damage level on fruits in Adana
- Tez No: 426772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 2015 yılında Adana ili Seyhan ilçesinde Wonderful, Hicaz ve Acco nar çeşitlerinin bulunduğu bahçelerde yürütülmüştür. Çalışmada Akdeniz meyve sineği Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae)'nın farklı nar çeşitlerindeki popülasyon gelişimi ve meyvedeki zarar oranı belirlenmiştir. Akdeniz meyve sineğinin popülasyon gelişimi SEDQ sarı tuzak+feromon (cezbedici+insektisit) kullanılarak yapılmıştır. Popülasyon takibi sonucu tuzaklarda toplamda Wonderful çeşidinde 3572 adet, Hicaz çeşidinde 2900 adet ve Acco çeşidinde 1189 adet Akdeniz meyve sineği ergini yakalanmıştır. Ortalama tuzak başına yakalanan Akdeniz meyve sineği ergin sayısı sırasıyla Wonderful nar çeşidinde 275, Hicaz da 223 ve Acco da 198 adet olmuştur. Bu çalışma da Akdeniz meyve sineğinin Wonderful ve Hicaz nar çeşitlerinde 7-8 döl ve Acco nar çeşidinde 6-7 döl verdiği saptanmıştır. Akdeniz meyve sineğinin nar çeşitlerindeki meyve kabuk kalınlığı ve çatlama oranı popülasyon gelişimi ve zarar oranı arasında bir bağlantı olduğu saptanmıştır. Kabuk kalınlıkları sırasıyla Wonderful 3.15 mm, Hicaz 3.05 mm ve Acco 2.80 mm, çatlama oranları ise Wonderful %10.8, Hicaz %13.2 ve Acco %15.1 olduğu belirlenmiştir. Akdeniz meyve sineğinin nar çeşitlerindeki vuruk sayısını belirlemek için haftalık olarak her nar bahçesinde 200 meyve kontrolü yapılmış, Wonderful nar çeşidinde %3.8, Hicaz çeşidinde %4.6 ve Acco nar çeşidinde ise %5.2 oranında vuruk olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the orchards of Acco, Hicaz and Wonderful varieties of pomegranate in 2015 in Seyhan-Adana. In this study, Mediterranean Fruit Fly Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae) population in different species of pomegranate and the damage level on fruits was determined. The population detection was made by using SEDQ yellow trap+feromon (attractive+insecticit Insektizid). After following up the population, 3572 in Wonderful variety 3572, in Hicaz 2900 and in Acco 1189 fully grown adult of C. capitata were caught. Average number adult C. capitata caughed for each trap were 275 on Wonderful, 223 on hicaz and 198 on Acco. In the study, it was found that C. capitata gave 7-8 generation on Wonderful and Hicaz, and 6-7 generation on Acco pomegranate. With this study, it was proved that there is a relation between fruit peel thickness of fruit varieties and cracking levels, and growth population and damage level of C. capitata. It was detected that peel thickness were; 3.15 mm for Wonderful, 3.05 mm for Hicaz and 2.80 mm for Acco and also cracking levels were: for 10.8% Wonderful for 13.2% Hicaz for 15.1% Acco. İn order to determine the infestation rates of C. capitata on pomegranate varieties, 200 fruit were checked in each grove weekly. The result revealed that there was an infestation ratio of 3.8% on Wondeful, 4.6% on Hicaz and 5.2% on Acco.