Blokzincir ve ilişkisel veritabanı entegrasyonu ile sabıka kaydı yönetim sistemi uygulaması
Implementation of a criminal record management system withblockchain and relational database integration
- Tez No: 1001632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN TENEKECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, geleneksel veritabanı sistemleri ile blokzincir teknolojisinin entegrasyonu yoluyla sabıka kayıtları yönetimi için yenilikçi bir hibrit çerçeve sunmaktadır. Çalışma, hassas adli bilgilerin güvenli yönetimi için senkronize ve değiştirilemez veri depolama sağlayan entegre bir mimari model önermektedir. Geliştirilen sistem, blokzincirin değişmezlik ve şeffaflık özelliklerini geleneksel veritabanlarının yüksek performans ve erişilebilirlik kapasiteleri ile birleştirerek fonksiyonel bir denge kurması bakımından özgündür. Sistem mimarisi, her iki ortamda veri işlemlerinin senkron olarak gerçekleştirilmesini sağlarken, kriptografik doğrulama mekanizmaları ve rol tabanlı erişim kontrolü ile veri bütünlüğünü garanti etmektedir. Hibrit yapı, ilişkisel veritabanı teknolojileri ile modern blokzincir platformlarını entegre ederek ACID uyumluluğu ve dağıtık defter kayıt tutma özelliklerini aynı anda sunar. Sistem koordinasyonu, olay odaklı mimari ve güvenilir mesaj işleme protokolleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Veri tutarlılığı, çok aşamalı onay mekanizmaları ve periyodik kriptografik doğrulama süreçleri ile korunmaktadır. Güvenlik altyapısı, kriptografik hash işlemleri ve blokzincirin doğal koruma mekanizmaları aracılığıyla veri bütünlüğünü sağlar. Sistem mimarisi, veri tutarlılığını korumak için geleneksel veritabanı işlem kontrolleri ile blokzincir doğrulama süreçlerini birleştirmektedir. Araştırmanın bulguları, önerilen mimarinin geleneksel sabıka kayıt sistemlerine kıyasla veri güvenilirliği, işlem izlenebilirliği ve sistem dayanıklılığı açısından önemli iyileştirmeler sağladığını göstermektedir. Bu hibrit yaklaşım, blokzincir teknolojisinin kamu yönetimi uygulamalarında etkin kullanımına yönelik ölçeklenebilir bir model sunarak, kritik devlet bilgi sistemlerinin modernizasyonuna katkı sağlamaktadır. Çalışmanın temel katkısı, blokzincir teknolojisini mevcut kurumsal altyapılar ile entegre etmenin pratik yollarını ortaya koyarak, adli bilgi sistemlerinde güvenlik ve şeffaflık standartlarının yükseltilmesi için uygulanabilir bir çerçeve geliştirmesidir.
Özet (Çeviri)
This research presents an innovative hybrid framework for criminal record management through the integration of traditional database systems with Blockchain technology. The study proposes an integrated architectural model that provides synchronized and immutable data storage for the secure management of sensitive judicial information. The developed system is distinctive in establishing a functional balance by combining Blockchain's immutability and transparency features with the high performance and accessibility capabilities of traditional databases. The system architecture ensures synchronous data processing in both environments while guaranteeing data integrity through cryptographic verification mechanisms and role-based access control. The hybrid structure integrates relational database technologies with modern Blockchain platforms, simultaneously offering ACID compliance and distributed ledger recording capabilities. System coordination is achieved through event-driven architecture and reliable message processing protocols. Data consistency is maintained through multi-phase confirmation mechanisms and periodic cryptographic verification processes. The security infrastructure ensures data integrity through cryptographic hash operations and Blockchain's inherent protection mechanisms. The system architecture combines traditional database transaction controls with Blockchain verification processes to maintain data consistency. The research findings demonstrate that the proposed architecture provides significant improvements in data reliability, transaction traceability, and system resilience compared to traditional criminal record systems. This hybrid approach presents a scalable model for the effective use of Blockchain technology in public administration applications, contributing to the modernization of critical government information systems. The fundamental contribution of this study is the development of an applicable framework for enhancing security and transparency standards in judicial information systems by revealing practical ways to integrate Blockchain technology with existing institutional infrastructures.