Otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocuklarda beslenme durumunun, gastrointestinal semptomların ve serum zonulin ve klaudin-5 parametrelerinin incelenmesi
Investigation of nutritional status, gastrointestinal symptoms and serum zonulin and claudin-5 parameters in children diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 1001633
  2. Yazar: SİBEL IŞIN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YAZIHAN, PROF. DR. DİDEM BEHİCE ÖZTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Beslenme ve Diyetetik, Fizyopatoloji, Biochemistry, Nutrition and Dietetics, Physiopathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Otizm spektrum bozukluğu, sosyal iletişimde zayıflık, sınırlı ilgi ve tekrarlayıcı davranışlar ile karakterize kompleks bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizmin kronik seyirli olması, tanı alan çocukların ve ebeveynlerinin yaşadığı maddi ve manevi zorluklar, otizmi önemli bir halk sağlığı sorunu haline getirmiştir. Otizm sıklığının dünya genelinde giderek artması ve etiyolojisinin henüz netlik kazanmaması, otizmin altında yatan temel mekanizmaları anlamak üzerine araştırmalar yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocuklarda beslenme durumu, gastrointestinal semptomlar, serum zonulin ve klaudin-5 seviyelerinin incelenmesi ve sağlıklı kontroller ile arasındaki farkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, 1-10 yaş aralığında otizm spektrum bozukluğu tanısı alan 33 çocuk ve 33 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Otizm belirti şiddeti, Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Çocukların beslenme durumu 3 Günlük Besin Tüketim Kaydı formu ile değerlendirilmiştir. Gastrointestinal semptomların varlığını ve şiddetini değerlendirmek için Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Serum zonulin ve klaudin-5 düzeyi ölçümleri, ELISA yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Otizm grubundaki çocukların protein, diyet lifi, K, B1, B2, B6, B9, B12 ve C vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, selenyum, fosfor, demir, çinko, bakır ve iyot alımları, kontrol grubundaki çocuklara göre anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. Bulgularımız kontrol grubuna kıyasla, otizm grubundaki çocukların daha fazla gastrointestinal problem yaşadığını göstermektedir. Otizm grubunda gastrointestinal semptomların ve otizmin şiddeti arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Serum zonulin ve klaudin-5 seviyeleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. Serum zonulin ve klaudin-5 seviyeleri ile gastrointestinal semptomların ve otizmin şiddeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar üzerinden, çalışmamızın otizm spektrum bozukluğu bulunan bireylere yönelik uygulanan tedavi yaklaşımlarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. İntestinal permeabilitenin düzenlenmesinde rol oynayan proteinlerin otizm spektrum bozukluğu etiyopatogenezindeki rolünün anlaşılabilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder is a complex neurodevelopmental disorder characterized by poor social communication, limited attention, and repetitive behaviors. The chronic course of autism and the financial and moral difficulties experienced by diagnosed children and their parents have made autism an important public health problem. The increasing global prevalence of autism and the lack of clarity on its etiology have necessitated research to understand the basic mechanisms underlying autism. In this context, this thesis aimed to investigate the nutritional status, gastrointestinal symptoms, serum zonulin and claudin-5 levels in children diagnosed with autism spectrum disorder, and to determine the differences with healthy controls. This study included 33 children diagnosed with autism spectrum disorder and 33 healthy children aged 1-10 years. Autism symptom severity was assessed with the Childhood Autism Rating Scale. The nutritional status of the children was assessed with the three-day food consumption record form. The Gastrointestinal Symptom Rating Scale was used to assess the presence and severity of gastrointestinal symptoms. Serum zonulin and claudin-5 levels were measured by ELISA method. The intake of protein, dietary fiber, vitamins K, B1, B2, B6, B9, B12 and C, sodium, potassium, calcium, magnesium, selenium, phosphorus, iron, zinc, copper and iodine of the children in the autism group was found to be significantly lower than the children in the control group. Our findings show that children in the autism group had more gastrointestinal problems compared to the control group. It was found that there was a significant positive correlation between gastrointestinal symptoms and autism severity in the autism group. No significant difference was observed between the groups in terms of serum zonulin and claudin-5 levels. There was no significant correlation between serum zonulin and claudin-5 levels and the severity of gastrointestinal symptoms and autism. Based on the results obtained, it is thought that our study will contribute to the treatment approaches applied to individuals with autism spectrum disorder. Further studies are needed to understand the role of proteins involved in the regulation of intestinal permeability in the etiopathogenesis of autism spectrum disorder.