Yasaklı madde analizlerinde ISO 15189 akreditasyonu uygulamalarının mevcut kalite yönetim sistemi ile karşılaştırılması ve süreç yönetimi
Comparison of ISO 15189 accreditation practices with existing quality management system for illicit substance analysis and process management
  1. Tez No: 1001676
  2. Yazar: TUĞÇE GİZEM AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KARAKÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Sağlık Kurumları Yönetimi, Adli Tıp, Biochemistry, Health Care Management, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Klinik laboratuvar testleri, özellikle toksikoloji, adli tıp ve doping kontrolü gibi alanlarda kullanılan yasaklı madde analizleri, doğru, güvenilir ve zamanında sonuçlanması hayati öneme sahip testlerdir. Bu çalışmada, Tıbbi Biyokimya Toksikoloji Laboratuvarı'nda yürütülen yasaklı madde analiz süreçlerinde uygulanan mevcut kalite yönetim sistemleri ile ISO 15189:2022 standardı karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, mevcut sistemin ISO 15189'a ne ölçüde uyum sağladığını belirlemek ve analizlerin doğruluğu ile güvenilirliğini artırmak için gerekli iyileştirme alanlarını ortaya koymaktır. Mevcut sistem, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın 2025 yılında yayımladığı“Yasadışı ve Kötüye Kullanılan İlaç ve Madde Analizi Yapan Tıbbi Laboratuvarların Çalışma Esasları”(Çalışma Esasları) ve“Sağlıkta Kalite Standartları”(SKS) Sürüm 6.1'e dayanmaktadır. ISO 15189'un beş ana başlığı altında yer alan şartlar bu iki sistemle karşılaştırılmıştır. Türkiye'de en sık pozitiflik saptanan yedi parametre (amfetamin, metamfetamin, MDMA, morfin, kodein, 6-MAM, BEG) seçilmiş ve ISO 15189 gereklilikleri doğrultusunda valide edilmiştir. Çalışma Esasları'nda laboratuvar organizasyonu, personel yetki ve sorumlulukları, yöneticinin görev devri gibi yönetimsel unsurlar eksik kalırken, SKS'nin bu alanlarda ISO 15189 ile uyumlu olduğu bulundu. Ekipman yönetimi ve olumsuz olay raporlama süreçleri Çalışma Esasları'nda yer almamaktadır. Validasyon parametreleri, Çalışma Esasları'na göre SKS ve ISO 15189'dan daha kapsamlıdır. İç kalite kontrol, dış kalite değerlendirme ve ölçüm belirsizliği konularında SKS, ISO 15189 ile uyumlu iken, Çalışma Esasları'nda yalnızca ölçüm belirsizliği eksiktir. Laboratuvar süreçlerinin gözden geçirilmesi ve şikayet yönetimi SKS ve ISO 15189'da yer alırken, Çalışma Esasları'nda bulunmamaktadır; risk ve veri yönetimi süreçlerinde SKS ISO 15189 ile uyumluyken Çalışma Esasları'nda ise bazı düzeltici ve önleyici detaylar eksiktir. Genel olarak, SKS ve Çalışma Esasları birlikte ele alındığında ISO 15189'un çoğu şartı karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Clinical laboratory tests, particularly in toxicology, forensic medicine, and doping control, are crucial for producing accurate, reliable, and timely results. This study compared the current quality management systems applied in prohibited substance analysis at the Medical Biochemistry Toxicology Laboratory with the ISO 15189:2022 standard, aiming to assess compliance and identify areas for improvement to enhance analytical accuracy and reliability. The existing system is based on the Ministry of Health of Turkey's 2025“Principles for Medical Laboratories Conducting Analyses of Illicit and Abused Drugs and Substances”Principle) and the“Healthcare Quality Standards”(SKS), Version 6.1. The five main sections of ISO 15189 were compared with these frameworks. Seven parameters with the highest positivity rates in Türkiye (amphetamine, methamphetamine, MDMA, morphine, codeine, 6-MAM, and BEG) were selected and validated in accordance with ISO 15189 requirements. While Principle lacks administrative elements such as laboratory organization, personnel responsibilities, and managerial delegation, SKS was compatible with ISO 15189 in these areas. Equipment management and adverse event reporting are absent in Principle, and validation parameters are more comprehensive in SKS and ISO 15189. Internal quality control, external quality assessment, and measurement uncertainty processes in SKS align with ISO 15189, whereas Principle only omits measurement uncertainty. Laboratory process review and complaint management are addressed in SKS and ISO 15189 but not in Principle, and risk and data management processes in Principle lack certain corrective and preventive details. Overall, the combined implementation of SKS and Principle meets most requirements of ISO 15189, highlighting the strengths and improvement areas of the current system.