Quantal description of spinodal instabilities in asymmetric nuclear matter
Asimetrik nükleer maddenin spinodal kararsızlıklarının kuantal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 474943
  2. Yazar: FATMA ACAR ÇAKIRÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, PROF. DR. ŞAKİR AYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Relativistik ve relativistik olmayan stokastik ortalama alan yakla¸sımları kullanılarak ağır iyon çarpışmalarında ortaya çıkan asimetrik sıcak nükleer madde için spinodal kararsızlık mekanizmaları ve yoğunluk dalgalanmalarının erken gelişimi çalışıldı. Bu çalışmada, lineer olmayan Walecka modeline dayalı relativistik ortalama-alan modeli stokastik bir yaklaşımda kuantal bir çerçevede kullanıldı. Sistemin izospin bağımlılığını incelemek için Walecka modeline aracı parçacık olarak rho mesonu eklendi. Baskın kararsız modların büyüme oranları farklı başlangıç koşulları için değişik asimetri değerlerinde hesaplandı ve faz diyagramları kullanılarak spinodal kararsızlık bölgesinin sınırları belirlendi. Asimetri arttıkça kararsızlıkların büyümesinin yavaşladığı gözlemlendi. Ayrıca, yoğunlaşan damlacıkların ilk boyutları hakkında bilgi içeren baryon yoğunluk fonksiyonları kollektif modlar için hesaplandı. Relativistik olmayan hesaplarda kollektif katkılara ek olarak kollektif olmayan katkılar göz önüne alınarak yoğunluk korelasyon fonksiyonlarının bütün geli¸simi incelenmiştir. Spinodal bölgedeki yoğunluk dalgalanmalarının gelişimi Skyrme tipi etkileşmeye dayanan Stokastik ortalama alan modeli kullanılarak asimetrik nükleer madde için incelendi. Bu modelin lineer limitinde yoğunluk korelasyon fonksiyonları yaklaşık analitik olarak ifade edilebilir. Bu hesaplar kompleks frekans düzleminde kontur integrali içermektedir ve korrelasyon fonksiyonlarının nümerik hesapları hem kollektif hem de kollektif olmayan katkılar değerlendirilerek yapılmıştır. Bu araştırma, asimetrik nükleer maddenin yoğunlaşma mekanizması ve sıvı-gaz faz dönüşümünün ilk evreleri hakkında bilgi edinmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Spinodal instability mechanism and early development of density fluctuations for asymmetric hot nuclear matter produced in heavy-ion collisions are investigated in non-relativistic and relativistic stochastic mean-field approaches. In relativistic approach, a stochastic extension of the relativistic mean-field approximation based on non-linear Walecka model employed in a quantal framework. The mediator rho meson is added to the Walecka model in order to investigate the isospin dependence of the system. The growth rates of the unstable collective modes are calculated and the boundary of the spinodal region is obtained from the phase diagram for different initial conditions at different asymmetries. In general, growth of instabilities becomes slower with increasing charge asmmetry. The baryon density correlation function that includes information about the initial size of the condensing fragments is also calculated for the collective modes. In the non-relativistic framework, a complete treatment of density correlation functions is presented by including collective modes and non-collective modes as well. The growth of density fluctuations in the spinodal region of asymmetric nuclear matter is investigated in the stochastic mean-field approach based on Skyrme-type effective interactions. It is possible to derive nearly analytical expression for the density correlation function in the linear response limit of the stochastic mean-field approach, which involves a counter integration over the complex frequency plane. In order to provide a complete description of the correlation function, we evaluate collective and also non-collective poles in numerical calculations. These investigations will allow us to obtain more accurate information about the condensation mechanism and early evolution of liquid-gas phase transformation of nuclear matter.