Sıçanlarda romatoid artrit hastalığına karşı deneysel mRNA aşısı geliştirme
Development of an experimental mRNA vaccine against rheumatoid arthritis in rats
  1. Tez No: 1001697
  2. Yazar: ÖZNUR ALTUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, romatoid artrit patogenezinde rol oynayan otoantikorlar ve inflamatuar yanıtı hedefleyen deneysel bir mRNA aşısının geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, anti-sitrülinlenmiş protein (anti-CCP), romatoid faktör (RF) ve anti-karbamillenmiş protein (anti-CarP) ile ilişkili antijenik bölgeleri içeren bir füzyon mRNA aşı tasarlanmış ve RA modeli üzerinde terapötik potansiyeli araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada RA ile ilişkili otoantikor hedeflerine ait antijenik sekanslar biyoinformatik ve literatür temelli yaklaşımlar kullanılarak belirlenmiştir. Tasarlanan mRNA aşısı in silico olarak antijenite, güvenlilik ve MHC uyumluluğu açısından değerlendirilmiş, ardından uygun bir taşıyıcı sistemle in vivo sıçan RA modelinde uygulanmıştır. Klinik ölçümler, serum ELISA analizleri, RT-PCR ile gen ekspresyonu, histopatolojik incelemeler ve immünfloresans yöntemleri kullanılarak immün yanıt çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, geliştirilen mRNA aşısının RA'ya özgü otoantikor düzeylerini ve proinflamatuar sitokinleri anlamlı biçimde azalttığını göstermiştir (*p < 0.001). Klinik iyileşme, sinovyal inflamasyonun baskılanması, doku yıkımının sınırlandırılması ve makrofaj fenotip dengesinin düzenlenmesi ile desteklenmiştir. Moleküler ve histopatolojik veriler, mRNA aşılarının inflamatuar mikroçevreyi yeniden programlayabildiğini ortaya koymuştur. Sonuç: Bu çalışma, RA'nın karmaşık otoimmün patofizyolojisinden yönelik birden fazla otoantikor ve inflamatuar yolu hedefleyen mRNA temelli bir aşının, hastalığın immünopatolojik mekanizmalarını bütüncül biçimde modüle edebileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, mRNA aşılarının RA tedavisinde hastalık modifiye edici bir immünoterapötik yaklaşım olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to develop and evaluate the efficacy of an experimental mRNA vaccine targeting the autoantibodies and inflammatory response involved in the pathogenesis of rheumatoid arthritis (RA). In this context, we designed a fusion mRNA vaccine containing antigenic regions associated with anti-citrullinated protein (anti-CCP), rheumatoid factor (RF) and anti-carbamylated protein (anti-CarP), and investigated its therapeutic potential in an RA model. Material and method: The study involved identifying antigenic sequences associated with autoantibody targets related to rheumatoid arthritis (RA) using bioinformatics and literature-based approaches. The designed mRNA vaccine was then evaluated in silico for antigenicity, safety and MHC compatibility before being administered in vivo in a rat RA model using a suitable delivery system. The immune response was evaluated using clinical measurements, serum ELISA analyses, RT-PCR-based gene expression analysis, histopathological examinations and immunofluorescence methods. Results: The findings demonstrated that the mRNA vaccine significantly reduced RA-specific autoantibody levels and proinflammatory cytokines (*p < 0.001). Clinical improvement was supported by suppression of synovial inflammation, limitation of tissue destruction, and regulation of macrophage phenotypic balance. Molecular and histopathological results indicated that the mRNA vaccine effectively modulated the inflammatory microenvironment. Conclusion: This study demonstrates that an mRNA-based vaccine targeting multiple autoantibodies and inflammatory pathways related to the complex autoimmune pathophysiology of RA can comprehensively modulate the disease's immunopathological mechanisms. These results suggest that mRNA vaccines could be employed as disease-modifying immunotherapies in the treatment of RA.