Cevher harman kompozisyonunun sinter elek altı toz miktarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ore blend composition on the amount of sinter screen dust
  1. Tez No: 1001698
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDANE ATEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Düşük demir içeriğine sahip cevherler (Fe oranı %50'nin altında olanlar), yüksek fırınlarda doğrudan kullanılamaz. Bu nedenle, bu tür cevherlerin öncelikle zenginleştirilmesi gerekmektedir. Toz halindeki cevherler ise sinterleme işlemi uygulanarak katı forma dönüştürülür ve ancak bu şekilde yüksek fırınlara yüklenebilir. Bu çalışmada farklı oranlarda, çeşitli toz demir cevherlerinin harmanlanması sonucu elde edilen sinterin işlenmesi sonrası toz miktarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Harmanlama alanındaki her bir karışımın örnekleri toplandı. Bu örneklerin fiziksel özellikleri elek analizi ile, kimyasal özellikleri ise XRF tekniği ile tespit edildi. Karışımların sinterleşme süreci tamamlandıktan sonra, elde edilen sinterlerden numuneler alındı ve bu numuneler üzerinde fiziksel testler (elek analizi ve tambur testi) ile kimyasal analizler (XRF) gerçekleştirildi. Hazırlanan harmanlar, sinter üretim tesisine aktarılarak burada külçe formuna dönüştürülmüştür. Bu materyallerin kimyasal bileşimini belirlemek amacıyla XRF yöntemiyle element analizleri gerçekleştirilmiştir. Sinterlerin parçacık boyutu dağılımını tespit etmek için çeşitli göz açıklıklarına sahip elekler kullanılarak tane boyutu analizleri yapılmıştır. Ayrıca, sinterlerin tesis içi taşıma koşullarında ne derece ufalandığını ve toz oluşturduğunu değerlendirmek için tambur testi uygulanarak dayanıklılık indeksleri ölçülmüştür. Bu araştırmada, tek tip demir cevherinin sinterlenmesinin yanı sıra hem ithal hem de yerli kaynaklı çok sayıda farklı cevher çeşidinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan karışımlar kullanılmıştır. Her bir karışım, kendine özgü bir kompozisyona sahip olup, içerdiği cevherlerin ağırlık oranları birbirinden farklıdır. Prosedür boyunca, hazırlanan her karışım, taşıyıcı bantlar yardımıyla sinterleme ünitesine beslenmiş ve sinter oluşumu için gerekli süre tamamlanmıştır. İşlem sonucunda elde edilen sinter kütlesinden alınan numuneler üzerinde ise belirlenmiş tüm analiz ve testler uygulanmıştır. Analiz sonuçları incelenerek Elek altı toz miktarının beklenen en iyi değerde yakalanabilmesi için kullanılacak harman karışımın %25 ithal cevher kullanılarak sağlanacağı, harmanda kullanılan şarj tozu miktarını da %7 civarlarında tutulması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ores with low iron content (Fe ratio below 50%) cannot be used directly in blast furnaces. Therefore, these ores must first be enriched. Powdered ores are converted into solid form by sintering and can only be loaded into blast furnaces in this way. In this study, the amount of powder after processing the sinter obtained by blending various powdered iron ores in different ratios was evaluated. Samples of each mixture in the blending area were collected. The physical properties of these samples were determined by sieve analysis, and their chemical properties were determined by XRF technique. After the sintering process of the mixtures was completed, samples were taken from the resulting sinters, and physical tests (sieve analysis and drum test) and chemical analyses (XRF) were performed on these samples. The prepared blends were transferred to the sinter production facility, where they were transformed into ingot form. Elemental analyses were performed using the XRF method to determine the chemical composition of these materials. Particle size analyses were conducted using sieves with various mesh sizes to determine the particle size distribution of the sinters. In addition, drum tests were applied to assess the extent to which the sinters crumbled and formed dust under in-plant transport conditions, and their durability indices were measured. This research utilized sintering of a single type of iron ore, as well as mixtures created by combining numerous different ore types, both imported and domestically sourced. Each mixture had its own unique composition; with different weight ratios of the ores it contained. Throughout the procedure, each prepared mixture was fed into the sintering unit via conveyor belts, and the necessary time for sintering was completed. Samples taken from the resulting sintered mass were then subjected to all specified analyses and tests. After reviewing the analysis results, it was concluded that in order to achieve the best possible screen dust content, the blend mixture should be prepared using 25% imported ore, and the amount of charge dust used in the blend should be kept around 7%.