SOCS3 ekspresyonunun baskılanması ile STAT3 ve P53 ifadesindeki değişikliklerin endometriyal kanser hücre hattında proliferasyon, migrasyon ve apoptoz üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of SOCS3 suppression–induced changes in STAT3 and P53 expression on proliferation, migration, and apoptosis in an endometri̇yal cancer cell line
- Tez No: 1001704
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Endometriyal kanser, uterusun endometriyum tabakasından kaynaklanan ve kadınlarda sık görülen malignitelerden biridir. Mezenkimal kök hücreler (MKH), sahip oldukları yüksek rejeneratif kapasite ve biyolojik etkiler nedeniyle kanser araştırmalarında yaygın olarak kullanılan önemli hücrelerdir. Literatürde MKH'nin, tümör büyümesini destekleyebildiğini gösteren çalışmaların aksine hücre döngüsünü durdurarak ya da apoptozu indükleyerek tümörleri baskılayabildiği de bildirilmektedir. Kanser biyolojisinde kritik bir transkripsiyon faktörü olan STAT3, SOCS proteinleri ile negatif olarak regüle edilir. SOCS3, JAK/STAT sinyalinin güçlü bir inhibitörü olup, ekspresyonunun baskılanması kanserde kötü prognozla ilişkilidir. SOCS3'ün tümör tipine göre değişen fonksiyonları olsa da p53 ile etkileşimi aracılığıyla apoptozu düzenlediği bilinmektedir. Bu çalışmada, adipoz kaynaklı MKH'nin ve SOCS3 ekspresyonunun endometriyal kanser hücre hattı olan Ishikawa hücre hattı üzerindeki etkileri incelenmiştir. SOCS3 siRNA ile baskılanmış, ardından STAT3/pSTAT3 ve p53 düzeyleri değerlendirilmiştir. MKH'nin doğrudan veya dolaylı etkilerinin SOCS3 ekspresyonunu artırdığı görülmüştür (p<0,05). SOCS3 baskılandığında pSTAT3 düzeyleri azalmış; ancak MKH'nin doğrudan uygulanması pSTAT3'ü artırmıştır (p<0,05). MKH koşullu besiyeri ise pSTAT3 ekspresyonunu inhibe ederken p53 ekspresyonunu yükseltmiş ve anti-tümör etki göstermiştir. (p<0,05). Fonksiyonel analizlerde MKH koloni oluşumunu artırırken, SOCS3 varlığında migrasyonu azalttığı; koşullu besiyerinin ise migrasyonu belirgin biçimde inhibe ettiği saptanmıştır (p<0,0001). Ayrıca SOCS3 baskılandığında MKH varlığı proliferasyonu azaltmıştır (p<0,0001). Sonuç olarak SOCS3'ün endometriyal kanserde önemli bir tümör baskılayıcı rol oynadığı, MKH koşullu besiyerinin ise parakrin mekanizmalarla anti-tümör potansiyel taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is one of the most common malignancies in women and originates from the endometrial layer of the uterus. Mesenchymal stem cells (MSCs) are widely used in cancer research due to their high regenerative capacity and pleiotropic biological effects. In contrast to studies reporting that MSCs may promote tumor growth, it has also been demonstrated that MSCs can suppress tumors by inducing cell cycle arrest or apoptosis. STAT3, a critical transcription factor in cancer biology, is negatively regulated by suppressor of cytokine signaling (SOCS) proteins. SOCS3 is a potent inhibitor of the JAK/STAT signaling pathway, and its suppressed expression has been associated with poor prognosis in cancer. Although SOCS3 exhibits tumor type–dependent functions, it is known to regulate apoptosis through its interaction with p53. In this study, the effects of adipose-derived MSCs and SOCS3 expression on the endometrial cancer cell line Ishikawa were investigated. SOCS3 was silenced using siRNA, followed by the evaluation of STAT3/pSTAT3 and p53 levels. Both direct and indirect effects of MSCs were found to increase SOCS3 expression (p<0.05). Upon SOCS3 silencing, pSTAT3 levels decreased; however, direct application of MSCs led to an increase in pSTAT3 levels (p<0.05). In contrast, MSC-conditioned medium inhibited pSTAT3 expression while increasing p53 expression, thereby exhibiting an anti-tumor effect (p<0.05). Functional analyses revealed that MSCs increased colony formation but reduced cell migration in the presence of SOCS3, whereas MSC-conditioned medium markedly inhibited migration (p<0.0001). Additionally, when SOCS3 was silenced, the presence of MSCs resulted in decreased cell proliferation (p<0.0001). In conclusion, SOCS3 plays a significant tumor-suppressive role in endometrial cancer, and MSC-conditioned medium demonstrates anti-tumor potential through paracrine mechanisms.