Determination of relationship of SOCS3 Gene and Micro RNA 218 in childhood obesity
Çocuk obezitesi olgularında SOCS3 Geni ve Mikro RNA 218'in ilişkisinin belirlenmesi
- Tez No: 617908
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKSET ATTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Moleküler Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obezite, kardiyovasküler hastalıklar, diabet, yüksek tansiyon ve bazı kanser türleri için görülme riskini arttıran tıbbi bir durumdur. Obezite genellikle genetik, davranışsal, metabolik ve hormonal etmenlerin sonucu olarak şekillenir. Leptin Direnci önemli obezite sebeplerinden biridir. Leptin Direnci gelişiminde rol oynayan faktörler arasında leptin ve leptin reseptörünü kodlayan genlerde ki yada reseptör sonrası yolak proteinlerinde meydana gelen genetik mutasyonlar, leptin sentezi ve sentezin kendini düzenlemesinde görev alan proteinler ve kan-beyin bariyeri geçirgenliği sayılabilir. Bununla beraber altında yatan nedenlerin daha fazla araştırmaya ihtiyacı vardır. Çalışmamızda Sitokin sinyal baskılayıcı 3 (SOCS3) geni ve dolaşımda bulunan miRNA'ların, çocukluk çağı obezitesinde leptin direnci gelişimi üzerindeki rolü miRNA hedef tahmini yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. miRNA hedef tahmini üzerine yaptığımız ön çalışmamız, miR-218-5p'nin Leptin, Leptin Reseptörü ve SOCS3 genleri üzerine etki ederek leptin direnci gelişiminde rol oynayabileceğini göstermiştir. Çalışmamızda leptin direnci görülen obez çocuklar (n=35) ve obez olmayan sağlıklı çocuklar (n=30) olmak üzere iki grup üzerinde, serum miR-218-5p ekspresyonunun leptin direnci gelişimine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a medical condition which increases the risk of cardiovascular diseases, diabetes, and cancer. It usually results from a combination of genetic, behavioral, metabolic and hormonal factors. Leptin Resistance is one of the important causes of obesity. Some of the mechanisms which underlines its development are mutations in leptin and leptin receptor genes or genetic mutations of proteins in postreceptor pathway and proteins taking part in feedback mechanism on its own synthesis. Also permeability of blood–brain barrier effects leptin function. However its underlying mechanism still needs to be investigated. In this study, we investigated the role of Suppressor of Cytokine Signaling 3 (SOCS3) and circulating miRNAs in leptin resistance in childhood obesity by miRNA target prediction methods. Our preliminary study about miRNA target prediction has shown that mir-218-5p may be involved in the development of leptin resistance by affecting Leptin, Leptin Receptor and SOCS3 genes. Furthermore we investigated serum miR-218-5p expression in two study groups, leptin resistant obese children (Patient Group: n=35) and non-obese children (Control Group: n=30).