Dahiliye polikliniklerine başvuran tip 2 diyabet hastalarında komplikasyon taramalarının doğru şekilde yapılma oranları
Rates of appropriate complication evaluation in type 2 diabetes patients presenting to internal medicine outpatient clinics
  1. Tez No: 1001711
  2. Yazar: SÜMEYYE TUĞBA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Tip 2 diyabet mellitus (T2DM), tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan sıklığı ile önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre diyabet prevalansı son yıllarda belirgin şekilde artmış olup, bu artışın büyük bölümünü tip 2 diyabet hastaları oluşturmaktadır. Diyabetin kendisinden çok, uzun dönemde gelişen mikrovasküler (retinopati, nefropati, nöropati) ve makrovasküler (koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalık, periferik arter hastalığı) komplikasyonlar; mortalite, morbidite, yaşam kalitesi kaybı ve sağlık harcamalarında artıştan sorumludur. Diyabetik komplikasyonların gelişimi büyük ölçüde kronik hiperglisemi süresi, glisemik kontrol düzeyi ve eşlik eden kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkilidir. Ancak yapılan birçok çalışmada, bu komplikasyonların erken dönemde saptanması ve uygun müdahalelerle ilerlemesinin yavaşlatılabileceği veya önlenebileceği gösterilmiştir. Bu nedenle ulusal ve uluslararası kılavuzlar, tip 2 diyabet hastalarında belirli aralıklarla sistematik komplikasyon taramalarının yapılmasını önermektedir. Diyabetik retinopati için yıllık göz dibi muayenesi, diyabetik nefropati için idrar albümin atılımı ve glomerüler filtrasyon hızı değerlendirmesi, diyabetik nöropati için nörolojik muayene ve ayak değerlendirmesi ile kardiyovasküler risk faktörlerinin düzenli olarak taranması bu önerilerin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dahiliye polikliniklerine başvuran tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda, diyabetik mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlara yönelik taramaların, önerilen kılavuzlara uygun olarak yapılma oranlarını değerlendirmektir. Ayrıca tarama oranlarını inceleyerek, klinik pratikteki eksiklik alanlarının belirlenmesi ve komplikasyonların erken tanısına yönelik farkındalığın artırılmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) continues to be a significant public health problem with its increasing prevalence both worldwide and in our country. According to International Diabetes Federation data, the prevalence of diabetes has increased markedly in recent years, and the majority of this increase consists of type 2 diabetes patients. It is not diabetes itself, but rather the microvascular (retinopathy, nephropathy, neuropathy) and macrovascular (coronary artery disease, cerebrovascular disease, peripheral artery disease) complications that develop over the long term, that are responsible for increases in mortality, morbidity, loss of quality of life, and healthcare expenditures. The development of diabetic complications is largely associated with the duration of chronic hyperglycemia, the level of glycemic control, and accompanying cardiovascular risk factors. However, numerous studies have shown that early detection of these complications and appropriate interventions can slow or prevent their progression. For this reason, national and international guidelines recommend that systematic complication screenings be performed at regular intervals in patients with type 2 diabetes. Annual fundus examination for diabetic retinopathy, assessment of urinary albumin excretion and glomerular filtration rate for diabetic nephropathy, neurological examination and foot assessment for diabetic neuropathy, and regular screening of cardiovascular risk factors form the basis of these recommendations. The aim of this study is to evaluate the rates at which screenings for diabetic microvascular and macrovascular complications are performed in accordance with recommended guidelines, in patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus who presented to internal medicine outpatient clinics. In addition, it is intended to xv contribute to identifying areas of deficiency in clinical practice and to raising awareness for the early diagnosis of complications by examining the screening rates.