Akut lenfoblastik lösemi hastalarında tedavi sürecinde gelişen hiponatreminin hastalığın mortalite, morbidite ve tedavi seyri üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hyponatremia developing during the treatment process on mortality, morbidity, and treatment course in patients with acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 1001712
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akut lenfoblastik lösemi (ALL) tanısı ile izlenen çocuk hastalarda tedavi sürecinde gelişen hiponatreminin sıklığı, şiddeti, atak özellikleri, klinik ve tedavi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Haziran 2020–2025 yılları arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde ALL tanısıyla izlenen ardışık 300 hasta geriye dönük olarak incelendi. Hiponatremi atakları, takip süresince saptanan en düşük serum sodyum düzeyine göre 130-134 mEq/L hafif, 125-129 orta, <125 ağır hiponatremi olarak sınıflandırıldı. Demografik özellikler, immünfenotip, risk grubu, tanı anındaki santral sinir sistemi tutulumu, uygulanan kemoterapi protokolleri ve fazları, sıvı tedavisi türleri, nüks olup olmaması, genel ve olaysız sağkalım ile hiponatremi arasındaki ilişkiler araştırıldı. Bulgular: Hastaların 183'ü (%61) erkek, 117'si (%39) kız olup ortanca yaş 6 idi. Olguların 240'ı (%80) B-hücreli ALL, 48'i (%16) T-hücreli ALL, 12'si (%4,0) diğer alt tipler olarak sınıflandırıldı. Takip süresince 287 hastada (%95,7) en az bir hiponatremi atağı saptandı. Hiponatremi atağı geçiren hastaların 283'ünde (%98,6) hafif, 118'inde (%41,1) orta ve 17'sinde (%5,9) ağır hiponatremi izlendi. Yaş arttıkça hafif, orta derece ve toplam hiponatremi atak sayılarının arttığı, cinsiyet ile hiponatremi arasında anlamlı ilişki bulunmadığı görüldü. T-hücreli ALL, yüksek risk grubu ve nüks varlığında hiponatremi atak sayısı daha belirgindi (P<0,05). Hiponatremi atakları en sık indüksiyon fazında izlendi. Hipotonik sıvı kullanımı ile hiponatremi atak yükü artarken (P=0,014), izotonik sıvı kullanımı hiponatremi gelişimini tamamen engellemedi, vefat eden hastalarda orta derece hiponatremi atak yükü daha yüksekti (P=0,003). Hiponatreminin şiddetine göre sadece orta derece hiponatremi gelişen hastalarda genel ve olaysız sağkalımın daha düşük olduğu saptandı. Sonuçlar: Çocuk ALL tedavisi sırasında hiponatremi sık görülen bir elektrolit bozukluğu olup özellikle tedavinin indüksiyon fazında, yüksek risk grubunda ve nüks gelişen hastalarda daha yüksek atak sayısı ile ortaya çıkmakta ve sağkalım üzerine olumsuz etki yapmaktadır. Bu hususta ileriye dönük çok merkezli daha fazla vakayı içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the frequency, severity, attack characteristics, and the relationship of hyponatremia developing during treatment with clinical and thereatment in pediatric patients followed with a diagnosis of acute lymphoblastic leukemia (ALL). Materials and Methods: A total of consecutive 300 patients diagnosed with ALL and followed in the Pediatric Hematology and Oncology Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between June 2020 and 2025 were retrospectively reviewed. Hyponatremia episodes were classified according to the lowest serum sodium level detected during follow-up as mild (130–134 mEq/L), moderate (125–129 mEq/L), and severe (<125 mEq/L). Associations between hyponatremia and demographic characteristics, immunophenotype, risk group, central nervous system involvement at diagnosis, chemotherapy protocols and phases, types of fluid therapy, relapse status, overall survival, and event-free survival were investigated. Results: Of the patients, 183 (61%) were male and 117 (39%) were female, with a median age of 6 years.Among the cases, 240 (80%) were classified as B-cell ALL, 48 (16%) as T-cell ALL, and 12 (4.0%) as other subtypes. During follow-up, at least one hyponatremia episode was detected in 287 patients (95.7%). Among patients with hyponatremia, 283 (98.6%) had mild, 118 (41.1%) had moderate, and 17 (5.9%) had severe hyponatremia. As age increased, the numbers of mild, moderate, and total hyponatremia episodes also increased, whereas no significant association was found between sex and hyponatremia. The number of hyponatremia episodes was more pronounced in patients with T-cell ALL, those in the high-risk group, and those with relapse (P<0.05). Hyponatremia episodes were observed most frequently during the induction phase. Although hypotonic fluid use was associated with an increased hyponatremia burden (P=0.014), isotonic fluid use did not completely prevent hyponatremia; additionally, the burden of moderate hyponatremia episodes was higher in patients who died (P=0.003). According to hyponatremia severity, overall survival and event-free survival were lower only in patients who developed moderate hyponatremia. Conclusions: Hyponatremia is a common electrolyte disorder during pediatric ALL treatment and occurs with a higher episode burden, particularly during the induction phase, in the high-risk group, and in patients who develop relapse, adversely affecting survival.