Hipofraksiyone ve konvansiyonel radyoterapi protokollerinin kanser hastalarında anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects ofhypofractionated and conventionalradiotherapy protocols on anxiety, depression,and quality of life in cancer patients
  1. Tez No: 1001718
  2. Yazar: SEDANUR SEİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMAY GÜROCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada hipofraksiyone ve konvansiyonel radyoterapi uygulanan kanser hastalarında tedavi sürecinin anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nde Nisan 2025 – Aralık 2025 tarihleri arasında meme ve prostat kanseri tanısı ile radyoterapi uygulanan toplam 106 hasta dahil edildi. Hastalara radyoterapinin ilk ve son günü Hasta Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADS) ve EORTC Yaşam Kalitesi Formu (EORTC QLQ-C30) uygulandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerde Hasta Anksiyete Depresyon Ölçeği Anksiyete (HADS-A), Hasta Anksiyete Depresyon Ölçeği Anksiyete Depresyon (HADS-D) alt ölçekleri ve genel yaşam kalitesi skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Hipofraksiyone ve konvansiyonel gruplar arasında da bu parametreler açısından anlamlı fark bulunmadı. Meme kanseri hastalarında rol fonksiyon, prostat kanseri hastalarında ise sosyal fonksiyon skorlarında anlamlı azalma gözlendi. Yaş ile anksiyete skorundaki değişim arasında negatif yönde zayıf bir ilişki saptanırken, diğer sosyodemografik ve klinik değişkenler ile psikolojik skor değişimleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç: Radyoterapi sürecinde anksiyete, depresyon ve genel yaşam kalitesinde anlamlı bir değişiklik saptanmamış olup, fraksiyon sayısının psikolojik durum üzerinde belirleyici olmadığı görülmüştür. Psikolojik yanıtın bireysel ve çok faktörlü olduğu göz önünde bulundurularak, özellikle risk altındaki hasta gruplarında erken dönemde psikososyal destek sağlanması ve hastaların bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effects of hypofractionated and conventional radiotherapy on anxiety, depression, and quality of life in cancer patients during the treatment process. Materials and Methods: A total of 106 patients diagnosed with breast and prostate cancer who underwent radiotherapy between April 2025 and December 2025 at the Radiation Oncology Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital were included in this study. The Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and the EORTC Quality of Life Questionnaire (EORTC QLQ-C30) were administered on the first and last days of radiotherapy. The data were statistically analyzed. Results: No statistically significant changes were observed in the Anxiety (HADS-A) and Depression (HADS-D) subscales of the Hospital Anxiety and Depression Scale or in global quality of life scores between pre- and post-treatment assessments. Additionally, no significant differences were found between the hypofractionated and conventional groups in these parameters. A significant decrease was observed in role functioning in breast cancer patients and in social functioning in prostate cancer patients. A weak negative correlation was found between age and changes in anxiety scores, whereas no significant associations were identified between other sociodemographic or clinical variables and changes in psychological scores. Conclusion: No significant changes were observed in anxiety, depression, or overall quality of life during the radiotherapy process, and fractionation type did not appear to be a determining factor in psychological outcomes. Given that psychological responses are individual and multifactorial, early psychosocial support, particularly for high-risk patient groups, and a holistic approach to patient evulation are recommended.