Bipolar bozukluk manik epizodda BECLİN-1, LC3B-II, P62 düzeylerinin tekrar ölçümlü ve kontrollerle karşılaştırmalı incelenmesi
The examination of BECLIN-1, LC3B-II, P62 levels in manic episode of bipolar disorder using repeated measurements and comparison with control
  1. Tez No: 1001719
  2. Yazar: BERRİN ÖZGE İLTEMİŞ KANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜLİZ MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bipolar bozukluk manik/hipomanik ve depresif epizodlarla seyreden, kronik ve yineleyici gidişli ruhsal bir bozukluk olup dünya genelinde önemli düzeyde yeti kaybı ile giden hastalıklar arasında gösterilmektedir. Hastalığın etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, güncel yaklaşımlar tekil nörotransmiter değişimlerinden ziyade hücresel homeostaz, mitokondriyal işlevler ve inflamatuar süreçler gibi temel biyolojik mekanizmalara odaklanmaktadır. Bu süreçlerin kesişiminde yer alan otofaji, nöronal bütünlüğün ve hücresel kalite kontrolünün sürdürülmesinde kritik bir rol üstlenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, bipolar bozukluk manik epizod tanısıyla hastaneye yatan hastalarda otofajik akışta görevli biyobelirteçler olan Beclin-1, LC3B-II ve p62/SQSTM1 düzeylerini yatışın 1. günü ve takiben 28. günde değerlendirerek bu belirteçlerin zaman içindeki değişimini incelemek ve elde edilen bulguları sağlıklı kontrol grubunun tek zamanlı ölçümü ile karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya, bipolar bozukluk manik epizod tanısıyla hastaneye yatan hastalar ve hastalarla yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hasta grubundan periferik kan örnekleri yatışın 1. günü ve takiben 28. günde, sağlıklı kontrol grubundan ise tek zaman noktasında olmak üzere alındı. Serum Beclin-1, LC3B-II ve p62/SQSTM1 düzeyleri uygun biyokimyasal yöntemler kullanılarak ölçüldü ve istatistiksel analizler gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışma sonucunda, bipolar bozukluk manik epizod grubunda yatışın 1. gününde ölçülen otofaji ile ilişkili biyobelirteçler olan Beclin-1, LC3B-II ve p62/SQSTM1 düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulundu. Buna karşılık, bipolar bozukluk grubunda 1. gün ve 28. gün ölçülen biyobelirteç düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Tartışma ve Sonuç: Bu tez çalışması, hastaneye yatış gerektiren bipolar bozukluk manik dönemdeki hastalarda otofaji belirteçlerinin tekrar ölçümlü ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi yoluyla, otofajik süreçlerin manik dönemle ilişkisine dair klinik düzeyde veri sunmaktadır. Elde edilen bulgular, bozukluğun patofizyolojisinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabilir ve gelecekte psikiyatrik bozukluklarda otofaji temelli çalışmalara zemin oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Bipolar disorder is a chronic and recurrent psychiatric disorder characterized by manic/hypomanic and depressive episodes and is among the leading causes of significant disability worldwide. Although its etiopathogenesis has not been fully elucidated, contemporary approaches focus on fundamental biological mechanisms such as cellular homeostasis, mitochondrial functions, and inflammatory processes rather than isolated neurotransmitter alterations. Autophagy, located at the intersection of these processes, plays a critical role in maintaining neuronal integrity and cellular quality control. The aim of this thesis was to evaluate the levels of autophagy-related biomarkers involved in autophagic flux Beclin-1, LC3B-II, and p62/SQSTM1 in patients hospitalized with a diagnosis of bipolar disorder manic episode on the 1st day of hospitalization and subsequently on the 28th day, to examine their changes over time, and to compare the findings with single-time-point measurements obtained from a healthy control group. Methods: Patients hospitalized with a diagnosis of bipolar disorder manic episode and a healthy control group matched for age and sex were included in the study. Peripheral blood samples were collected from the patient group on the 1st day of hospitalization and subsequently on the 28th day, and from the healthy control group at a single time point. Serum levels of Beclin-1, LC3B-II, and p62/SQSTM1 were measured using appropriate biochemical methods, and statistical analyses were performed. Results: The results demonstrated that the levels of autophagy-related biomarkers Beclin-1, LC3B-II, and p62/SQSTM1 measured on the 1st day of hospitalization in the bipolar disorder manic episode group were statistically significantly lower than those of the healthy control group. In contrast, no statistically significant differences were observed between the biomarker levels measured on the 1st and 28th days within the bipolar disorder group. Discussion and Conclusion: This thesis provides clinical-level evidence regarding the relationship between autophagic processes and manic episodes by evaluating autophagy markers in a repeated-measures design in patients with bipolar disorder requiring hospitalization and comparing them with healthy controls. The findings may contribute to a better understanding of the pathophysiology of the disorder and may serve as a basis for future autophagy-based research in psychiatric disorders.