Radyoterapi uygulanan akciğer kanserli olgularda solunum fonksiyon testleri ve arter kan gazı değişiklikleri.
Respiratory function test and arterial blood gas analyses in patients with pulmonary carcinoma and underwent to radiotherapy.
- Tez No: 31667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri'nde (NSCLC) radyoterapi programlan preoperatif, postoperatif, radikal, palyatif veya kombine tedavilerin bir parçası olarak uygulanmaktadır. Yapılan son çalışmalarda radyoterapi sürekli yapılan radyoterapi, split course radyoterapi veya hiperfraksiyone radyoterapi şeklinde uygulanmaktadır. Kesin bîr program önerilmemektedir. Radyoterapinin zedeleyici etkileri, birçok tümör tipinde radyoterapi uygulanmasını kısıtlayıcı bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Radikal radyoterapi planlanan Inop Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanserli (Stage Ula ve Stage Mb) 27 hastayı çalışmamıza aldık. Hastalara aynı teknik, doz ve programda radikal radyoterapi uygulandı. Bu hastalarda, radyoterapi öncesi, sonrası ve radyoterapiden 3 ay sonra solunum fonksiyon testleri, akım volüm eğrisi parametreleri ve arter kan gazları sonuçlarını değerlendirmeye çalıştık. Çalışmamızda radyoterapi gören hastalarda 3 ay sonra restriktif tip bozukluğun yamsıra obstrüktif tip solunum fonksiyon bozukluğunun da ortaya çıkması dikkat çekici bir bulgu olarak saptandı. Sonuç olarak; akciğer kanserlerinde radikal radyoterapi sonrasında solunum fonksiyon testleri, akım volüm eğrisi parametreleri ve arter kan gazlan erken evrede değişiklik göstermektedir. Bu testler hastalann radyoterapi sonrasında izlenmesinde önem taşımaktadır. Aynca radikal radyoterapi öncesinde solunum fonksiyon testlerinde ileri derecede bozukluk saptanan akciğer kanserli hastalarda yüksek doz radyoterapinin foksiyonlan daha çok bozabileceği unutulmamalıdır. -41-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Respiratory Function test and Arterial Blood Gas Analyses in Patients with Pulmonary Carcinoma and Underwent to Radiotherapy. Radiotherapy programs including preoperative, postoperative, radical and palliative regimes or as apart of combined therapy are applied in nonsmall cell lung cancers (NSCLC). According to recent studies, radiotherapy may be carried out as continous therapy, split-course therapy or hyperfractioned therapy. There is no certain recommended program. Damaging effect of radiation is a limiting factor of radiotherapy in most kind of tumours. We included 27 patients with inoperable NSCLC in the study (Stage Ilia and Stage Illb) who are candidates for radical radiotherapy. Dose and tecnique of radiotherapy were the same for all patients. We measured respiratory function tests, flow volume curve parameters, diffusing capacity and arterial blood gasses values of these patients before, just after and 3 months after radiotherapy. It was worthy of notice that we ascertain obstructive pattern respiratory function disturbance in addition to restrictive one the study group 3 months after radiotherapy. In conclusion, respiratory function tests, flow volume curve parameters of the patients with lung cancer are varriable in early period after radiotherapy. These tests are important in monitoring of the patients after radiotherapy. In addition, it should be remember that high dose radiotherapy can be worsen respiratory function tests parameters of the patients with lung cancer who applied radical radiotherapy and had previously severe respiratory function disturbance. -42-