Bankacılık sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik kavramı: BİST sürdürülebilirlik endeksi finansal performans incelemesi
The concept of corporate sustainability in the banking sector: A review of the financial performance of the BIST sustainability index
- Tez No: 1001788
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNZÜLE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bankacılık sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik kavramını ele alarak BIST Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamında yer alan bankaların sürdürülebilirlik performansları ile finansal performansları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sürdürülebilirlik, bankalar açısından yalnızca çevresel ve sosyal sorumlulukların yerine getirilmesi değil, aynı zamanda uzun vadeli finansal istikrarın sağlanmasında stratejik bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda çalışma, sürdürülebilirlik uygulamalarının bankaların finansal göstergeleri üzerindeki etkisini ampirik olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan bankaların belirli bir dönem aralığındaki verileri kullanılmıştır. Bankaların finansal performansı özkaynak kârlılığı (ROE) ve aktif kârlılığı (ROA) göstergeleri ile ölçülürken, sürdürülebilirlik performansı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi değişkeni aracılığıyla temsil edilmiştir. Analiz sürecinde panel veri yöntemi kullanılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi ile bankaların finansal performans göstergeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Sonuçlar, sürdürülebilirlik performansının bankaların kârlılık yapısı üzerinde etkili olabileceğine işaret etmekte ve kurumsal sürdürülebilirliğin bankacılık sektöründe finansal performans açısından önemli bir belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, sürdürülebilir finans literatürüne Türkiye bankacılık sektörü özelinde ampirik katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between sustainability performance and financial performance of banks included in the BIST Sustainability Index by addressing the concept of corporate sustainability in the banking sector. Sustainability is considered not only as the fulfillment of environmental and social responsibilities for banks, but also as a strategic element in ensuring long-term financial stability. In this context, the study aims to empirically reveal the impact of sustainability practices on the financial indicators of banks. In the research, data covering a specific period for banks included in the BIST Sustainability Index are used. While the financial performance of banks is measured by return on equity (ROE) and return on assets (ROA) indicators, sustainability performance is represented by the BIST Sustainability Index variable. Panel data methodology is employed in the analysis process, and the relationships between the variables are statistically tested. The findings indicate that there are statistically significant relationships between the BIST Sustainability Index and the financial performance indicators of banks. The results suggest that sustainability performance may have an impact on the profitability structure of banks and demonstrate that corporate sustainability is an important determinant of financial performance in the banking sector. In this respect, the study provides an empirical contribution to the sustainable finance literature in the context of the Turkish banking sector.