İdiyopatik ani işitme kaybı olan bireylerde tedavi öncesi ve sonrası saf ses odyogramı ile transient evoked otoakustik emisyon sonuçlarının değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of pure-tone audiogram and transient evoked otoacoustic emission results before and after treatment in individuals with idiopathic sudden sensorineural hearing loss: A retrospective study
- Tez No: 1001793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SÖNMEZ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
İdiyopatik ani işitme kaybı (İAİK), etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış, ani başlangıçlı ve acil müdahale gerektiren sensörinöral bir işitme kaybı türüdür. Klinik seyri ve tedaviye verilen yanıt bireyler arasında farklılık gösterebilmekte olup, tedavi etkinliğinin objektif ve davranımsal ölçümlerle değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, İAİK tanısı almış bireylerde tedavi öncesi ve sonrası saf ses odyogram değerleri ile transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE) sonuçlarındaki değişimi incelemek ve tedaviye bağlı odyolojik iyileşmeyi ortaya koymaktır. Çalışmaya 18–65 yaş aralığında, İAİK tanısı almış toplam 80 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların tedavi öncesi ve tedavi tamamlandıktan sonraki saf ses odyometri, konuşma odyometrisi ve TEOAE ölçümleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, dağılım özelliklerine göre eşleştirilmiş örneklem t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Ayrıca saf ses ortalamaları ile konuşmayı ayırt etme skorları arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tedavi sonrası saf ses odyogram eşiklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme saptanmıştır (p<0,05). TEOAE yanıtlarının tedavi sonrasında anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiş (p<0,05) ve bu durum koklear dış tüylü hücre fonksiyonlarında iyileşmeye işaret etmiştir. Saf ses ortalamaları ile konuşmayı ayırt etme skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, İAİK tanılı bireylerde uygulanan tedavi sonrasında hem davranımsal hem de objektif odyolojik ölçümlerde anlamlı iyileşme gözlenmiş olup, TEOAE ölçümlerinin tedavi sürecinin izlenmesinde destekleyici bir değerlendirme aracı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler Ani işitme kaybı, saf ses odyometri, TEOAE, konuşma odyometrisi, odyolojik değerlendirme
Özet (Çeviri)
Idiopathic sudden sensorineural hearing loss (ISSNHL) is a type of sensorineural hearing loss with sudden onset, an unclear etiology, and a clinical course that requires urgent intervention. The clinical progression of the disease and response to treatment may vary among individuals; therefore, evaluating treatment effectiveness using both objective and behavioral audiological measures is of great importance. The aim of this study was to examine changes in pure-tone audiometric thresholds and transient evoked otoacoustic emission (TEOAE) results before and after treatment in individuals diagnosed with ISSNHL, and to determine treatment-related audiological improvement. A total of 80 individuals aged between 18 and 65 years who were diagnosed with ISSNHL were included in the study. Pure-tone audiometry, speech audiometry, and TEOAE measurements obtained before treatment and after completion of treatment were evaluated retrospectively. Depending on the distribution characteristics of the data, paired-samples t-test and Wilcoxon signed-rank test were used for statistical analysis. In addition, the relationship between pure-tone averages and speech discrimination scores was examined using correlation analysis. The results demonstrated a statistically significant improvement in pure-tone audiometric thresholds after treatment (p < 0.05). TEOAE responses showed a significant increase following treatment (p < 0.05), indicating improvement in cochlear outer hair cell function. A significant correlation was found between pure-tone averages and speech discrimination scores. In conclusion, significant improvements were observed in both behavioral and objective audiological measurements following treatment in individuals with ISSNHL. TEOAE measurements may serve as a supportive assessment tool for monitoring the treatment process in patients with ISSNHL. Keywords Sudden hearing loss, pure-tone audiometry, TEOAE, speech audiometry, audiological evaluation