Finansal halkla ilişkiler bağlamında kurumsal reklamlar: Ulaşım sektöründe kurumsal reklamların analizi
Corporate advertising in the context of financial public relations: An analysis of corporate advertising in the transportation sector
- Tez No: 1001819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR DOĞU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
FİNANSAL HALKLA İLİŞKİLER BAĞLAMINDA KURUMSAL REKLAMLAR: ULAŞIM SEKTÖRÜNDE KURUMSAL REKLAMLARIN ANALİZİ Halkla ilişkiler, yalnızca bir iletişim aracı değil; kurumların paydaşlarıyla ilişkilerini planlayan, yöneten ve sürdürülebilir kılan stratejik bir yönetim alanıdır. Bu çerçevede, kurumsal imaj ve itibarın oluşturulmasında finansal performansın ve ayrıca bu performansın kamuoyuna aktarılma biçiminin önemi giderek artmaktadır. Günümüzde finansal sistemlerdeki hızlı değişim ve buna ek olarak kurumların finansal yapılarının toplum tarafından daha yakından izlenmesi, finansal halkla ilişkileri kurumsal iletişiminin temel bileşenlerinden biri haline getirmiştir. Kurumların finansal gücü, yalnızca ekonomik bir veri olarak değil, güven, saygınlık ve hatta meşruiyet üreten bir araç olarak halkla ilişkilerin odağında yer almaktadır. Bu çalışma, finansal halkla ilişkiler bağlamında kurumsal reklamların, marka kimliğini meşrulaştırma sürecinde hangi kültürel göstergeleri kullandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, İstanbul Borsası'nda ulaşım sektöründe işlem gören Türk Hava Yolları ve ayrıca Pegasus Hava Yolları incelenmiştir. Araştırmada, şirketlerin marka kimlikliklerini toplum nezdinde meşrulaştırmak için benimsedikleri kültürel değerler değerlendirilmiş ve 2024 yılı içerisinde yayımlanan yıl dönümü temalı kurumsal reklamlar, göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma, finansal halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsal reklamlar aracılığıyla nasıl yapılandırıldığını ve bu süreçte kurumsal imaj ile itibarın nasıl inşa edildiğini ve dolayısıyla marka iletişimin tüketici hedef kitle üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir perspektifle ortaya koymaktadır. Ayrıca reklamların kültürel simgeler aracılığıyla ekonomik mesajları nasıl dönüştürdüğü ve güven temelli ilişkiler kurduğu da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
CORPORATE ADVERTISING IN THE CONTEXT OF FINANCIAL PUBLIC RELATIONS: AN ANALYSIS OF CORPORATE ADVERTISING IN THE TRANSPORTATION SECTOR Public relations is not merely a communication tool; it is a strategic management area that plans, manages, and sustains the relationships of institutions with their stakeholders. In this context, the importance of financial performance and the way this performance is communicated to the public is increasingly significant in shaping corporate image and reputation. Today, rapid changes in financial systems and the closer scrutiny of institutions' financial structures by society have made financial public relations a fundamental component of corporate communication. The financial strength of institutions is at the center of public relations, not only as economic data but as a tool that generates trust, respect, and legitimacy. This study aims to examine which cultural indicators corporate advertisements use in the process of legitimizing brand identity in the context of financial public relations. In this regard, Turkish Airlines and Pegasus Airlines, which are traded on the Istanbul Stock Exchange in the transportation sector, were examined. The study evaluates the cultural values adopted by companies to legitimize their brand identities in the eyes of society and analyzes anniversary-themed corporate advertisements published in 2024 using semiotic analysis methods. The study reveals, from a multidimensional perspective, how financial public relations activities are structured through corporate advertisements, how corporate image and reputation are built in this process, and the effects of brand communication on the consumer target audience. It also discusses how advertisements transform economic messages through cultural symbols and establish trust-based relationships.