Antonis Samarakis'in öykülerinde hümanist unsurların incelenmesi
An analysis of humanist elements in the short stories of Antonis Samarakis
  1. Tez No: 1001836
  2. Yazar: SERAP MEMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OZANSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Çağdaş Yunan Edebiyatı'nın önemli temsilcilerinden Antonis Samarakis'in öykülerinde yer alan hümanist unsurları incelemeyi amaçlamaktadır. Samarakis, savaşın yıkıcı etkilerine tanıklık etmiş bir yazar olarak, bireyin özgürlük arayışı, etik sorumluluğu ve varoluşsal yalnızlığı gibi temaları öykülerinde güçlü bir biçimde işler. Bu bağlamda, Samarakis'in anlatılarında toplumsal bir bilinç uyandırma çabası, özgürlük ve barış arayışı ile umudun bir direniş biçimi olarak kullanımı merkezi bir yer tutar. Bununla birlikte, yazar, bireyin kırılgan ve savunmasız yönlerini de öne çıkararak, insan doğasına yönelik hem sorgulayıcı hem de duyarlı bir yaklaşım sergiler. Bu çok katmanlı anlatım yapısı, Samarakis'in hümanist bakış açısını yalnızca bireysel düzlemde değil, aynı zamanda toplumsal ve siyasal bağlamda da derinlemesine ortaya koymasına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın kuramsal temelini oluşturan hümanizm, insana değer veren, onun düşünsel, ahlaki ve özgürlük temelli potansiyelini ön plana çıkaran bir dünya görüşü olarak tanımlanabilir. Rönesans'tan bu yana gelişim gösteren bu anlayış, bireyin akıl, vicdan ve irade yoluyla kendini gerçekleştirebileceği fikrine dayanır. Hümanizm, yalnızca bir felsefi yönelimi değil, aynı zamanda insan onurunu temel alan etik ve toplumsal bir duruşu da ifade eder. Edebiyatta ise hümanizm, bireyin içsel dünyasını, değer arayışını ve insani çatışmalarını anlamaya yönelik bir anlatı yaklaşımı olarak ortaya çıkar. Çalışma, Samarakis'in Umut Aranıyor, Reddediyorum, Pasaport ve Karşı Çıkış adlı öykü derlemelerini tematik analiz yöntemiyle incelemekte, bu öykülerdeki hümanist yaklaşımı tarihsel ve toplumsal bağlam içerisinde değerlendirmektedir. Yazarın, dili kullanmadaki yalın ama çarpıcı üslubu, hümanizmi yalnızca felsefi bir duruş değil, aynı zamanda etik ve politik bir direniş biçimi olarak kurgulamasına olanak tanımaktadır. Samarakis'in, Savaş Sonrası Birinci Kuşak içinde özgün bir konuma sahip oluşu hem bireysel hem de kolektif travmaları ele almadaki cesareti ve insan onurunu önceleyen anlatı dünyasıyla yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, çalışma, Samarakis'in öyküleri aracılığıyla hümanist düşüncenin edebî temsillerini ortaya koyarken, aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı sonrası Yunan edebiyatının insan merkezli dönüşümüne de ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the humanistic elements in the short stories of Antonis Samarakis, a prominent figure in contemporary Greek literature. As a writer who witnessed the devastating effects of war, Samarakis powerfully explores themes such as the individual's quest for freedom, ethical responsibility, and existential solitude. His narratives are rooted in a commitment to raising social awareness, advocating for freedom and peace, and using hope as a form of resistance. At the same time, he highlights the fragility and vulnerability of the individual, offering a perspective on human nature that is both critical and compassionate. This multi-layered narrative structure enables Samarakis to express his humanistic worldview not only on a personal level but also within broader social and political contexts. In this framework, humanism -the theoretical foundation of this study- can be defined as a worldview that values the human being and emphasizes intellectual, moral, and freedom-based potential. Evolving since the Renaissance (from roughly the 14th to the early 17th century), this tradition is grounded in the belief that individuals can realize themselves through reason, conscience, and will. Humanism represents not only a philosophical orientation but also an ethical and social stance centered on human dignity. In literature, it emerges as a narrative approach that seeks to explore the individual's inner world, moral struggles and search for meaning. The study conducts a thematic analysis of Samarakis's short story collections The Flaw, I Refuse, Passport, and Contradiction, evaluating the humanistic dimensions of these works within their historical and social context. Samarakis's simple yet powerful use of language allows him to present humanism not only as a philosophical concept but also as a form of ethical and political resistance. Samarakis occupies a distinctive place among the First Post-War Generation of writers, marked by his courage in addressing both individual and collective traumas and by a narrative universe that consistently upholds human dignity. In this regard, while the study explores the literary representations of humanistic thought in Samarakis's stories, it also aims to illuminate the broader human-centered transformation of post-war literature.