Antonio Buero Vallejo'nun oyunlarında simgesel ögeler
Symbolic elements in Antonio Boero Vallejo's plays elementos simbolicos en las obras de Antonio Buero Vallejo
- Tez No: 62633
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ CANPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, Western Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
TÜRKÇE ÖZETİ Çağdaş İspanyol Tiyatrosu yazarları yüzyılın ilk yarısında iki tiyatro eğilimini benimsemişlerdir. Bunlardan birincisi ticari kazanç sağlamak amacıyla halkı eğlendirmek için yazılan oyunları içeren 'tecimsel tiyatro' dur. İkincisi ise eğlendirme amacından tamamen uzak, toplumsal sorunlara parmak basmayı hedefleyen ve sanatsal nitelik kaygısı taşıyan oyunlardan oluşan 'tecimsel olmayan tiyatro' dur. İspanyol izleyicisi üzerinde tecimsel tiyatronun daha etkin olduğu bu yıllarda, ülkede üç yıl sürecek olan içsavaş (1936-1939) patlak verir. Savaş her iki tiyatro eğilimini de kesintiye uğratarak, cephelerde propaganda amaçlı tiyatronun ortaya çıkmasına neden olur. Savaş sonrasında Franco Yönetimi'nin başa gelmesiyle tiyatro oyunlarına uygulanan sansür, yazarları derinden etkiler. Bazı yazarlar oyunlarını yaratmayı sürdürmek için ülke dışına çıkarak“sürgün tiyatrosu”nu oluştururlar. Ülke içinde kalanlar ise sansürden etkilenenler ve etkilenmeyenler olmak üzere iki grupta toplanırlar. Sansürden etkilenmeyenler, savaş öncesi tecimsel tiyatronun uzantısı niteliğinde olan 'burjuva tiyatrosu'nu yaratan yazarlardır. Bu yazarlar ülkenin içinde bulunduğu sorunlardan ve gerçeklerden kaçarak eğlence amaçlı oyunlar kaleme alırlar. Yönetim de ülkede bu tarz oyunların sahnelenmesini benimsediği için 'burjuva tiyatrosu', 'resmi tiyatro' olarak da adlandırılır. Öte yandan sansürün etkisi altında kalarak oyunlarını binbir zorlukla sahneleyen ya da sahneleyemeyenler, 'Gerçekçi Tiyatro Yazarları', 'Yeni Tiyatro Yazarları' ve 'Bağımsız Tiyatro Toplulukları' adlan altında toplanan yazar gruplarını oluştururlar. Bu yazarlar da yine savaş öncesi 'tecimsel olmayan tiyatro' eğiliminin uzantısı niteliğinde olan oyunlar yaratırlar. Kaçış tiyatrosuyazmak yerine amaçları, toplumsal gerçekleri su yüzüne çıkarmak ve oyunlarında hem içerik hem de biçim açısından belli bir yazınsal nitelik yakalamaktır. İçsavaş bittikten on yıl sonra oyunlarını yazmaya başlayan Antonio Buero Vallejo, ülkede kalıp gerçekçi tiyatro yazmasına karşın, sansürden fazla etkilenmeden, hemen hemen tüm oyunlarını sergilemeyi başaran ilk ve tek dramaturg olarak, XX. yüzyıl İspanyol Tiyatrosu'nun Savaş Sonrası Dönemine damgasını vuran bir yazardır. Yazarın, çalışmamızda incelediğimiz tarihsel (Halk Uğruna Bir Hayalperest, Nedimeler, San Ovidio Konseri, Akıl Düşü) ve toplumsal içerikli oyunlarını (Bir Merdivenin Öyküsü, Yakıcı Karanlıkta, Bugün Bayram, Bodrum Penceresi) yazmasındaki amaç, toplumsal sorunların altını çizmek ve bu sorunlar üzerinde izleyicinin düşünmesini ve çözüm yolları bulmasını sağlamaktır. Oyunlarında yalnızca toplumun sorunlarını değil, insanın varoluş sorunlarını ve çevresiyle olan ilişkilerini de irdeler. Bunu yaparken de hem sansürden kurtulmak hem de oyunlarına biçim ve içerik açısından bir zenginlik katmak amacıyla simgelerden yararlanır. Böylece simgesel gerçekçi bir yol izleyen yazar, tragedyayı temel olarak aldığı tiyatro yaklaşımında klasik olanla çağdaş olanı uyumlu bir biçimde birleştirerek içerik kadar estetik kaygılar taşıdığını da vurgular. Biz de bu yüzden çalışmamızda yazarın tarihsel ve toplumsal içerikli oyunlarında simgesel öğeleri ön plana çıkardık. Dramaturgun kavramsal simgeler sayesinde konuya ya da içeriğe verdiği önemi, görsel ve işitsel simgeler sayesinde de yeni ve değişik teknikler kullanarak biçime verdiği önemi belirtmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
stage them at all, formed theatre groups under the names of“Realistic Playwright”,“New Playwrights”and“Independent Theatre Groups”. These playwrights created plays following the“non-commercial theatre”tendency which existed before the war. Their aim was to point out the social problems instead of avoiding them and to form a special literary quality in terms of content and form. Antonio Buero Vallejo who started writing his plays ten years after the war was the one and only playwright who wrote plays staying in the country and staged almost all his plays without being affected by the censorship. As a result, he left his mark on the Post Civil War Period of the 20th Century Spanish Theatre. The aim of the playwright in writing the historical plays Un sofiador para un pueblo, Las meninas, El concierto de San Ovidio, El sueiîo de la razon and the social ones Historia de una escalera, En la ardiente oscuridad, Hoy es fiesta, El tragaluz was to point out the social problems, make the spectators think on these and help them find solutions. In his plays, he dealt with not only the social problems but also the problems related to the existance of man and his relation with the environment. While writing these plays, in order to avoid censorship and enrich his plays in terms of form and content, he made use of symbols. Therefore, while following a realistic symbolic way, the playwright combined the classical and the contemporary in his plays which were based on tragedies and emphasized that he had concerns not only on content but also on form. As a result, in this research the symbolic elements used by this playwright in his historical and social plays were emphasized, the importance given to the content by using conceptual symbol and the importance attached to form by using visual and auditory symbols were shown. 298KAYNAKÇA AMORÖS, ANDRES; MAYORAL, MARINA; NIEVA, FRANCISCO, Analisis de de cinco comedias, (Teatro espanol de postguerra) Ed. Castalia, Madrid, 1984. AND, METİN, Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu, İş Bankası Yayınları, 1983. ARİSTOTELES, Poetika, (Çev. İsmail Tunalı), Remzi Kitabevi, İstanbul, 1995. ARTAUD, ANTONIN, Tiyatro ve İkizi (Çev. Bahadır Gülmez), Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 1993. BUERO VALLEJO, ANTONIO, Bir Merdivenin Öyküsü. (Çev. Yıldız Canpolat) Nisan Yayınları, İstanbul, 1993. BUERO VALLEJO, ANTONIO, El Concierto de San Ovidio. El Tragaluz Clâsicos Castalia, Madrid, 1990. BUERO VALLEJO, ANTONIO, El Tragaluz, Castalia Didâctica, Madrid, 1990. BUERO VALLEJO, ANTONIO, Goya Ya Sanat Ya Ölüm, (çev. Hilmi Tukur), Can Yayınları, İstanbul 1990. BUERO VALLEJO, ANTONIO, Las trampas del azar Sociedad General de Autores de Espana, Madrid, 1996. CANPOLAT ERSOY, YILDIZ, İçsavas Sonrası İspanyol Romanı, Gündoğan, Ankara, 1993 CANPOLAT, YILDIZ, Çağdaş İspanyol Romanı, Hatipoğlu Yayınevi, Ankara, 1987. CORTINA, JOSE RAMÖN, El Arte Dramâtico de Antonio Buero Valleio, Ed. Gredos, Madrid, 1969. CROSS NEWMAN, JEAN, Conciencia. culpa v trauma en el teatro de Buero Valleio. Ed. Albatros Hispanofila, Valencia, 1992. 299