The development of a scale measuring consumer confidence in buying decisions
Tüketicilerin satın alma kararlarına güvenini ölçen bir ölçeğin geliştirilmesi
- Tez No: 797433
- Danışmanlar: PROF. DR. ANTONİS SİMİNTİRAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Swansea University / Prifysgol Abertawe
- Enstitü: Prifysgol Abertawe
- Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Çalışmalar arasında görülen çok çeşitli güven kavramlarının ve operasyonel tanımlamalarının bol olması, güvenin geçerli ve güvenilir ölçümlerini oluşturma konusunda deneysel çabalarda bir boşluk olduğunu düşündürmektedir. Bu araştırma, yüksek katılımlı ürünler ve/veya hizmetlerle ilgili olarak“tüketici satın alma kararlarındaki güven”ölçeği oluşturmayı amaçlamaktadır. Tüketici güveni, tüketici güveninin gelecekteki olaylar, bölümler ve/veya davranışlarda tekrarlanacağı beklentisi olarak yeniden tanımlanmaktadır. Bu araştırma, güvenin bu yeni tanımını nitel ve nicel yöntemlerin üçgenlemesi yoluyla öğe oluşturma metodolojisine dahil etmektedir. Bu araştırma, iki farklı bileşenden oluşmaktadır. İlk bileşen, tüketici satın alma kararlarındaki güvenin doğasını inceleyen teorik bir bileşendir. Ölçek geliştirme literatüründeki kurallara uygun olarak, tüketicilerin satın alma kararlarındaki güven düzeylerini yakalayan geniş çaplı nitel ve nicel araştırmalarla beş enstrüman türetilmiştir. Boyutlandırma, güvenirlik ve geçerlilik psikometrik özellikleri, titiz istatistiksel analizlerle doğrulanmıştır. Nitel analizler, iki odak gruplarından elde edilen veriler üzerinde, ardından bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler ve iki inceleme prosedürüyle gerçekleştirilmiştir. İkinci bileşen, tüketici satın alma kararlarında güven ölçeğinin geliştirme aşamasının bir parçası olarak Swansea Üniversitesi öğrencilerine (geliştirme örnekleme) dağıtılan kendinden uygulanan anketlerle gerçekleştirilen nicel bir yaklaşımdır. Nicel yaklaşım ayrıca, Swansea bölgesindeki 311 üniversite öğrencisi olmayan yetişkinlerin stratifiye örneklemini ve 36 çiftin (birleşik geçerlik) kendinden uygulanan anketlerini de içermektedir. Araştırmanın geliştirme ve doğrulama aşamalarında, ölçeğin güvenirliği, birleşik, ayrımlayıcı ve göreli öngörü geçerliliği ve normolojik geçerliliği sağlamak için keşfedici ve doğrulayıcı analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, güven alanındaki mevcut bilgi birikimini genişletmek ve bu tezde geliştirilen tüketici satın alma kararlarındaki güvenin güvenilirliğini ve geçerliliğini sağlamak amacıyla yapılmıştır. Tez, tüketici güveni ve ilgili konuların temelinde yatan teorik ve yönetimsel etkileri ile ilgili bir tartışmayla, ayrıca daha fazla araştırma önerileriyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The plethora of diverse conceptualisations and operationalizations of confidence apparent in the literature suggests a gap in empirical endeavour in developing an established research methodology to create valid and reliable measures of confidence. This research seeks to create a 'consumer confidence in buying-decisions' scale regarding high-involvement products and/or services where consumer confidence is re-defined as anticipated certainty of past patterns recurring in future events, episodes and/or behaviours. This research also incorporates this new definition of confidence into the item generation methodology via a triangulation of qualitative and quantitative methods. This research is comprised of two distinct components. The first is a theoretical component, which examines the nature of consumer confidence in buying-decisions. Specifically, using established procedures from the measure development literature, a total of five instruments were derived employing extensive qualitative and quantitative research capturing consumers' confidence levels in their buying-decisions. The psychometric properties of dimensionality, reliability, and validity were confirmed through rigorous statistical analyses. The qualitative analyses were conducted on the data obtained from two focus groups, an experimental procedure followed by individual semi-structured interviews, and two review procedures. The second component is the quantitative approach that was used with selfadministered surveys distributed to 421 Swansea university students (development sample), 33 Swansea university students (test-retest analysis) as part of the development stage of the consumer confidence in buying-decisions scale. The quantitative approach also involved the collection of self-administered surveys from a stratified sample of 311 non-student adults in Swansea area and from 36 couples (convergent validation). Exploratory and confirmatory analyses were conducted during both the development and the validation stages of the research to ensure the scale's reliability, convergent, discriminant and relative predictive validity and nomological validity. Those analyses were conducted to extend the current bank of knowledge in the confidence field while also ensuring the reliability and the validity of the consumer confidence in buying-decisions that was developed in this dissertation. The dissertation concludes with a discussion of the theoretical and managerial implications underpinning consumer confidence and related issues, as well as suggestions for further research.