Sanal gerçeklik bağlamında mimari anlatı temelli bir tasarım yaklaşımı: Seka sanal anlatısı üzerine kavramsal denemeler
A study on the concept of narrative and the relationship between architectural narrative and the design process
  1. Tez No: 1001857
  2. Yazar: MERVE KAYA SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÜSTÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN NİHAN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Tez, çoklu anlam içeriklerine sahip anlatı kavramını mimarlık bağlamında, kullanıcıların bir mekânı deneyimlerken mekânla kurduğu anlamsal ve algısal süreçler üzerinden ele almaktadır. Dijitalleşmeyle birlikte mekân kavrayışının sanallaşarak sanal ortamlara evrilmesi, mekâna dair anlatı içeriklerinin SG bağlamında yeniden yorumlanabileceği bir zemin oluşturmuştur. Bu çerçevede fiziksel gerçeklikten sanal gerçekliğe geçişte mimari anlatının dönüştüğü varsayımı tez araştırmasının temel savını oluşturmuştur. Yapılan problem tanımı tezde, mimari tasarımdaki anlatısal yapılanmanın SG'de hangi bileşenler üzerinden dönüştüğü ve bu dönüşümün tasarım girdilerine nasıl çevrileceği ekseninde tariflenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı, bu dönüşümü kavramsal düzeyde ortaya koymak ve SG ortamlarının tasarım süreci için mimari anlatı temelli bir yaklaşım geliştirmektir. Çalışma, tasarım yoluyla araştırma yaklaşımına dayalı kuram–tasarım–uygulama strüktürüyle yürütülmüştür: Kuramsal aşamada mimari anlatının yapısal boyutları anlatı bileşenleri ve meta boyutlar üzerinden sistemleştirilmiş; tasarım aşamasında bu boyutların SG bağlamındaki dönüşümü kavramsal olarak çözümlenmiş ve örnek incelemeleri üzerinden sentezlenerek mimari anlatı temelli bir SG tasarım yaklaşımı önerilmiştir. Uygulama aşamasında yaklaşım,“SEKA”Sanal Anlatısı üzerinden deneysel bir tasarım senaryosuna dönüştürülerek değerlendirilmiştir. Bu bulgularla tez çalışmasında mimari anlatı SG tasarım yaklaşımı; kavramsal çerçeve, anlam-bellek, deneyim kurgusu, sanal anlatı çerçevesi üzerinden dört aşamalı ilişkisel bir süreç ve bir tasarım aracı önerisi (storyboard) üzerinden önerilmiştir. Sonuç olarak bu yaklaşımın SG tasarım senaryosu geliştirilmesi açısından bir ön-prodüksiyon kapasitesini sunduğu; gelecekte farklı bağlamlarda prototipleme, kullanıcı verileriyle doğrulama ve anlatı bileşenlerinin değişken olarak test edilmesi için bir araştırma potansiyeli oluşturduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thesis examines the concept of narrative within an architectural context, focusing on the semantic and perceptual processes established between users and space during spatial experience. With digitalization, the virtualization of spatial perception into virtual environments have enabled the reinterpretation of spatial narratives within the VR context. Within this framework, the thesis argues that architectural narratives transform in the transition from physical to virtual reality. Accordingly, the research problem addresses how narrative construction in architectural design is transformed in VR, which components are involved, and how this transformation can be translated into design inputs. The main objective of the study is to conceptualize this transformation and develop an architectural narrative-based approach for VR design. The study followed a theory–design–application structure based on the design-based research approach: In the theoretical phase, the structural dimensions of architectural narratives were systematized. In the design phase, the transformation of these dimensions in the VR context is conceptually analyzed and synthesized through case studies, resulting in an architectural narrative–based VR design approach. In the application phase, this approach is evaluated by transforming it into an experimental design scenario through the“SEKA”Virtual Narrative. Based on these findings, the thesis proposes an architectural narrative VR design approach through a four-stage relational process—conceptual framework, meaning–memory, experience construction, and virtual narrative framework—along with a design tool proposal (storyboard). In conclusion, the approach offers pre-production capacity for VR design scenarios and research potential for future prototyping, user-based validation, and testing narrative components as variables.