Yenilikçi yapım teknolojilerinin tasarım ve uygulama optimizasyonuna dayalı bir model araştırması: Deprem konutları
A model research based on a design of innovative construction technologies and optimization of application: Earthquake dwellings
- Tez No: 1001858
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Deprem kuşağında yer alan Türkiye'de nüfusun önemli bir bölümü aktif deprem bölgelerinde yaşamaktadır. Meydana gelen depremler sonrasında ortaya çıkan geçici barınma sorunu günümüzde hâlâ büyük ölçüde geleneksel yöntemlerle çözülmeye çalışılmakta; bu yaklaşım hem depremzede ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmakta hem de kalıcı barınma sürecine geçişte ülke ekonomisine ciddi bir yük oluşturmaktadır. Oysa teknolojik gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan yenilikçi yapım teknikleri kullanılarak deprem konutlarının daha hızlı, daha ekonomik ve daha nitelikli biçimde üretilmesi mümkündür. Buna rağmen depremzedelerin ihtiyaç ve beklentilerini en yüksek düzeyde karşılayabilecek, uygulanabilirliği geniş coğrafi ve iklim koşullarına uyarlanabilir, sürdürülebilir, güvenli ve ekonomik açıdan en uygun yenilikçi yapı sisteminin hangisi olduğu konusunda literatürde kesin bir değerlendirme bulunmamaktadır. Bu çalışmada, yenilikçi yapım teknolojilerinden uygulanabilirliği yüksek beş farklı sistem ayrıntılı olarak incelenmiş; 6 Şubat 2023 depremlerinin etkilediği 11 ilde yürütülen anket çalışmasıyla depremzedelerin optimum deprem konutu beklentileri belirlenmiştir. Elde edilen veriler, uzman görüşleriyle desteklenerek çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP tekniği kullanılarak analiz edilmiş ve en uygun deprem konutu modelinin belirlenmesine yönelik kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Veri hesaplamalarında MS Excel ve OSKA, çoklu karar verme süreçlerinin analiz ve tutarlılık testlerinde ise Super Decisions yazılımları kullanılmıştır. Sonuç olarak geliştirilen optimum deprem konutu modeli, deprem sonrası acil barınma ihtiyacının hızlı ve etkili biçimde karşılanmasına yönelik yol gösterici bir araç niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
A significant portion of Turkey's population lives in active earthquake zones due to the country's location along major seismic belts. The problem of temporary shelter that emerges after earthquakes is still largely addressed through traditional methods; however, these approaches are insufficient in meeting the needs of earthquake victims and place a considerable financial burden on the national economy during the transition to permanent housing. Yet, with technological advancements, it has become possible to design and construct earthquake-resistant housing more rapidly, economically, and with higher quality through innovative construction techniques. Despite this potential, the literature lacks a definitive assessment of which innovative construction system is most suitable—one that can best meet the needs and expectations of earthquake victims, be adaptable to diverse geographical and climatic conditions, and remain sustainable, safe, and cost-effective. In this study, five innovative construction systems with high applicability were examined in detail, and the expectations for an optimum earthquake housing model were identified through a survey conducted in 11 provinces affected by the earthquakes of February 6, 2023. The data obtained were supported by expert opinions and analyzed using the AHP technique, one of the multi-criteria decision-making methods, to determine the most appropriate earthquake housing model. MS Excel and OSKA were used for data calculations and Super Decisions software for multi-criteria decision-making analyses and consistency tests. As a result, the developed optimum earthquake housing model serves as a guiding tool for rapidly and effectively addressing emergency shelter needs following earthquakes.