Soğuk savaş, Türk sağı ve çocukluk
Cold war, Turkish right and childism
- Tez No: 1001879
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Çocukluk, insan yaşamının belirli bir evresini belirtmenin ötesinde, bulunduğu bağlama ve kültüre göre farklı anlamlara sahip olan, kesişimsel ve politik bir kategoridir. Bu anlamıyla çocukluk, ideolojik kutupların gündelik hayat dolayımıyla yeniden üretildiği ve kültürün mücadele alanı haline geldiği Soğuk Savaş'ın odağında yer almıştır. Çocukluğun kültürel sermayeyi aktarma vasfıyla telakki edilmesi, çocukların tüketimine sunulan ürünlerin cazibesini yükseltmiştir. Çocuk süreli yayınları da hitap ettiği cenahın müstakbel-makbul öznesinin hangi politik ve kültürel bagajlarla, refleks ve duygulanımlarla kamusal alana çıkması gerektiğini işleyen bir mecra olarak, Soğuk Savaş'ın başlangıcından itibaren Türk sağının antikomünist teyakkuzunda kullanılan önemli bir araç olmuştur. Bu tez çalışmasının temel amacı, Soğuk Savaş yıllarında Türkiye'de neşredilen çocuk dergileri vasıtasıyla Türk sağının panoramasını ve sağın mütemmim cüzlerinin çocukluğa tezahürünü sunarak, milliyetçi-muhafazakâr düşüncenin müstakbel-makbul vatandaşının politik ve kültürel mevcudiyetini nasıl ürettiğini ortaya koymaktır. Çalışmada Soğuk Savaş Türkiye'sinin politik, ekonomik, ideolojik ve sosyokültürel dünyasına çocuk dergiciliği gözünden bakılarak, ideal çocuk imgesinin ideolojik çerçevesine göre farklılaşmakla kalmayıp dönemin kutuplu siyasetini yeniden ürettiği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Childhood, beyond indicating a specific stage of human life, is an intersectional and political category that carries different meanings depending on the context and the culture. In this sense, childhood was at the centre of the Cold War, where ideological poles were reproduced through daily life, and culture became a battleground. The perception of childhood as a means of transferring cultural capital heightened its significance, increasing the appeal of products targeted at children. Turkish rightists have used children's periodicals since the Cold War to construct an ideal future citizen within the anticommunist framework using political and cultural baggage, reflexes, and emotions. The main objective of this thesis is to offer a comprehensive overview of the Turkish right and the embodiment of the integral components of the right to childhood as depicted in children's periodicals published in Turkey during the Cold War era. The study aims to elucidate the manner in which the nationalist-conservative ideology shaped the political and cultural milieu of the normatively approved citizen. This study claims that the ideal child image in Cold War Turkey differed according to its ideological framework and reproduced the polarised politics of the period, as seen through the eyes of children's periodicals.