Soğuk savaş döneminde Türkiye'de öteki imgesinin inşâsı (1963-1973)
The construction of the image of the other in Turkey during the period of cold war (1963-1973)
- Tez No: 513564
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇİÇEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, Türk sağı'nın Soğuk savaş döneminde inşâ ettiği Öteki imgesini, 1963-1973 yılları arasında neşredilen Ötüken, Milli Hareket, Milli Işık, Toprak ve Fedai dergileri kapsamında incelemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu ölçüde, çalışmada ulaşılmak istenen argüman Türk sağı'nın tahayyül ettiği ve ürettiği politik ve psikolojik imgelerin (Yahudiler, Masonlar, Komünistler, Dönmeler ) toplum bünyesinde her türlü kültürel / ideolojik / sosyal çatışmanın ve istikrarsızlığın esas müsebbibi olarak görüldüğüdür. Çalışmanın üzerine inşâ edileceği bir diğer argüman, Türk sağı'nın bu imgelem vasıtasıyla kendi varoluşunu anlamlandırma ve ideolojik sürekliliğini/hegemonyasını devam ettirme gayreti içinde olduğudur. Dergiler, bir fikrin / kültürün / ideolojinin somut yansıtıcısıdır. Türkçe siyaset bilimi literatüründe Türk Sağı'nın ürettiği imgeler çeşitli çalışmalar altında incelenmiş olmakla beraber sosyo-psikolojik açılımlar eksik kalmıştır. Dolayısıyla, bu tez neşredilen dergilerin sosyo-politik ve sosyo-psikolojik veçhelerini irdeleyerek bu konudaki eksikliği azaltma amacını taşımaktadır. Bu minvalde, tezin birinci bölümünde bir kavramsal analiz denemesi olarak Öteki'nin doğasına özgü karakteri ele alınacaktır. İkinci bölümde Soğuk Savaş dönemi Türk siyasal düşüncesi Makro ve Mikro olarak incelenecek ve bu dönemin küresel etkisi ihmal edilmeyecektir. Üçüncü bölümde, Türk Sağı'nın sosyo-politik gerçekliği psikolojik bir zemin üzerinden ele alınarak Öteki olana neden bu ölçüde karşı çıkıldığı sorusuna cevap verilmeye çalışılacaktır. Dördüncü ve son bölümde ise önceki bölümlerde anlatılan Türk siyasal düşüncesinin sosyo-politik ve sosyo-psikolojik gerçekliğinin dergilerdeki somut yansımaları birincil kaynaklar üzerinden irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to examine and analyze the image of the Other constructed by Turkish Right during the period of Cold War within the scope of the periodicals of Ötüken, Milli Hareket, Milli Işık, Toprak and Fedai published between the years 1963 and 1973. In this manner, It is the desired argument in the study that political and psychological images (the jews, freemasons, communists, donmehs) that Turkish Right has envisioned and produced are seen core responsible for every cultural / ideological / social conflicts and instability in social structure. The argument that Turkish Right is in an endeavor to make sense of its own existence and maintain its ideological continuity / hegemony through this imagination is another assertion of the study. The periodicals are concrete reflectors of an idea / culture / ideology. In current political science literature, although the images of the Other constructed by Turkish Right have been examined under various studies, socio-psychological evaluations regarding this issue remain missing. Accordingly, the thesis aims to reduce the shortcomings of this issue by examining socio-political and socio-psychological aspects of the published periodicals. In this respect, its character peculiar to the nature of the Other will be discussed as a conceptual analysis essay in the first part of the thesis. In the second part, Turkish political thought in the period of Cold War will be examined at Macro and Micro level and global impact of this period on Turkey won't be neglected. In the third part, after addressing the socio-political reality of Turkish Right on a psychological ground, the question why the Other is reacted so much will be tried to be answered. The concrete reflections on periodicals of the socio-political and socio-psychological reality of the Turkish political thought depicted in the previous parts will be discussed through primary sources in the fourth and last part.