Sert x-ışınlarında belirlenen galaksi kümelerinin optik özellikleri
Optical properties of galaxy clusters detected in hard x-rays
- Tez No: 1001895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında SRG X-ışın teleskobunun ART-XC detektörü ile sert X-ışınlarında tespit edilmiş 9 küme ve 7 optikçe belirlenmiş küme incelenmiştir. X-ışın kümelerinde 1607 ve optikçe belirlenmiş kümelerde 1611 galaksi kullanılarak analizler yapılmıştır. Küme üyesi galaksiler renkleri kullanılarak erken ve geç tür popülasyonlara ayrılmıştır. Bu amaçla makine öğrenmesi tekniklerinden denetimsiz öğrenme algoritması olan GMM yaklaşımı benimsenmiştir. Her bir popülasyonun küme içindeki uzaysal dağılımları karşılaştırılmıştır. Hesaplanan uzaklıklardan itibaren elde edilen kümülatif dağılımlar 7 X-ışın kümesinde erken tür galaksilerin küme merkezlerine geç türlere göre daha yakın olduğunu göstermiştir. İki kümede, A586 ve A1835, popülasyonların küme merkezlerine göre benzer uzaysal dağılımda olduğu görülmüştür. Benzer şekilde optikçe belirlenmiş 7 kümenin 5'inde erken tür galaksiler merkeze daha yakın dağılırken, iki kümede iki popülasyon benzer dağılım göstermiştir. Tüm kümeler için sonuçlar birleştirildiğinde hem X-ışın kümelerinde hem de optikçe belirlenmiş kümelerde erken tür galaksiler küme merkezlerine daha yakın konumlarda bulunmaktadır. Bu durum \cite{Dressler1980} tarafından ilk kez ortaya atılan morfoloji-yoğunluk ilişkisi ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nine galaxy clusters detected in hard X-rays with the ART-XC detector onboard the SRG X-ray telescope and seven optically selected clusters were investigated. The analyses were carried out using 1,607 galaxies in the X-ray–selected clusters and 1,611 galaxies in the optically selected clusters. Cluster member galaxies were separated into early- and late-type populations based on their colors. For this purpose, the Gaussian Mixture Model (GMM), an unsupervised machine learning algorithm, was adopted. The spatial distributions of each population within the clusters were compared. The cumulative distributions derived from the calculated cluster-centric distances show that, in seven of the X-ray–selected clusters, early-type galaxies are located closer to the cluster centers than late-type galaxies. In two clusters, A586 and A1835, the two populations exhibit similar spatial distributions relative to the cluster centers. Similarly, among the seven optically selected clusters, early-type galaxies are more centrally concentrated in five clusters, while in the remaining two clusters both populations show comparable distributions. When the results from all clusters are combined, early-type galaxies are found to reside systematically closer to the cluster centers in both X-ray–selected and optically selected samples. This finding is consistent with the morphology–density relation first proposed by \cite{Dressler1980}.