İnfirad mefhumu bağlamında Âsım kıraatinin incelenmesi
An analysis of the recitation of ʿĀṣim in the context of the concept of infirād
  1. Tez No: 1001906
  2. Yazar: AHMET EREN AÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALAADDİN SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kûfe ekolünün temsilcilerinden Âsım b. Behdele'nin (ö. 127/745) râvileri Hafs b. Süleyman (ö. 180/796) ve Ebû Bekr Şu'be'nin (ö. 193/809) Kur'ân-ı Kerim tilavetinde infirâd ettikleri vecihleri tespit etmeyi ve bu vecihlerin infirâd mefhumu çerçevesinde incelenmesini hedeflemektedir. Kıraat ilmi literatüründe 'infirâd' kavramı, bir kıraat imamının, râvisinin veya tarîk sahibinin belirli bir okuyuş vechinde münferit kalması olgusunu ifade etmektedir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen tahlil sonucunda, Âsım kıraatini ve râvilerinin yedili, onlu veya on dörtlü tasnif sistemleri içerisinde 'infirâd' olarak kategorize edilen okuyuş vecihlerinin, mutlak surette münferit bir okuyuş statüsünde bulunmadığı, bilakis muhtelif tefsir literatürü, dilbilimsel kaynaklar ve şâz kıraat külliyatında, söz konusu vecihlerle muvafakat halinde bulunan okuyuş biçimlerinin mevcudiyeti ortaya konulmuştur. Çalışmada, infirâd mefhumunun kavramsal çerçevesi, farklı türleri, literatürü, kıraat ilmi açısından taşıdığı önem ve bu ilim içindeki konumu üzerinde durularak meseleye açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Âsım kıraatini ve râvilerinin infirâd ettikleri vecihlerin, yedili, onlu yahut on dörtlü kıraat sistemlerinin sınırlandırıcı tasnif kalıplarına bağlı kalınmaksızın, geniş çaplı bir yaklaşımla tetkik edilmesi gerektiği ve ilgili vecihlerin mutlak bir infirâd addedilmediği tespit edilmiştir. Bu gayeye matuf olmak üzere araştırmada literatür taraması ve mukayeseli metin analizi yöntemleri takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the readings in which ʿĀṣim b. Bahdala (d. 127/745), one of the representatives of the Kūfan school, and his transmitters Ḥafṣ b. Sulaymān (d. 180/796) and Abū Bakr Shuʿbah (d. 193/809), exhibited infirād (individual readings), and to examine these within the framework of the concept of infirād. In the literature of Qurʾānic recitation (qirāʾāt), the term infirād denotes the phenomenon in which a recitation imam, his transmitter, or the holder of a ṭarīq remains singular in a particular mode of reading. The analysis carried out within the scope of this research has revealed that the readings of ʿĀṣim and his transmitters, which have been categorized as infirād within the seven-, ten-, or fourteen-recitation classification systems, are not in fact absolutely singular. Rather, it has been demonstrated that parallel reading forms concordant with these variants exist in exegetical literature, linguistic sources, and the corpus of shādh (irregular) recitations. This study seeks to clarify the issue by focusing on the conceptual framework of infirād, its types, its place in the literature, and its significance and position within the science of recitation. The findings indicate that the variants attributed as infirād to ʿĀṣim and his transmitters should be studied with a broader approach, beyond the restrictive classification schemes of the seven, ten, or fourteen recitations, and that these variants cannot strictly be regarded as infirād. To this end, the research employed methods of literature review and comparative textual analysis.