Sınıf öğretmenlerinin sınıf kitaplığı oluşturma süreçlerinin incelenmesi
An investigation of primary school teachers' processes in establishing classroom libraries
- Tez No: 1001905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA AYVAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin sınıf kitaplığını oluşturma süreçlerini incelemektir. Bu amaçla; sınıf öğretmenlerinin sınıf kitaplıklarını planlama ve eğitsel amaçlarla kullanma süreçlerine, sınıf kitaplıklarının sürdürülebilirliğini sağlama süreçlerine, sınıf kitaplığı oluşturma sürecinde karşılaştıkları sorunlara ve geliştirdikleri/önerdikleri çözümlere ilişkin görüşleri araştırılmıştır. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılında nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 20 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları sınıf öğretmeni görüşlerinin sınıf kitaplıklarının içerik özellikleri açısından çeşitlilik, fiziki özellikleri açısından ise ulaşılabilirlik üzerinde yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Sınıf kitaplığını kullanma amaçlarının ise öğrenmeyi destekleme görüşü etrafında toplandığı görülmektedir. Sınıf kitaplığını oluştururken kitapların bir kısmının kendileri tarafından okunmuş olmasına önem verdikleri belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin kitap temininde en önemli kaynağın veli bağışları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin sınıf kitaplığını izleme süreçlerinde kayıt tutmanın daha çok geleneksel araçlarla yapıldığı, takip sürecinin ise öğretmene dayalı olduğu belirlenmiştir. Sınıf kitaplığı oluşturulurken en sık dile getirilen sorunların maddi yetersizlikler ve kitap teminindeki güçlükler olduğu belirlenmiştir. Öğretmenler bu problemlerin giderilmesi için öncelikle maddi destek ve kaynak sağlanmasının gerekliliğinin önemine vurgu yapmıştır. Bu sonuçlardan hareketle kitaplık oluşturmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara düzenli kitap temin bütçesinin sağlanması önerilebilir. Bunun yanı sıra, kitaplık yönetimi yalnızca sınıf öğretmeninin kişisel çabalarıyla sınırlı kalmayıp; okul yönetimi, rehberlik servisi ve velilerin desteğiyle ortaklaşa yürütülen bir süreç hâline getirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the processes through which classroom teachers establish classroom libraries. For this purpose, teachers' views regarding the planning and educational use of classroom libraries, the processes of ensuring their sustainability, the challenges encountered during the establishment of classroom libraries, and the solutions they developed or proposed were investigated. The study was conducted during the 2024–2025 academic year using a phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 20 classroom teachers. Data were collected through a semi-structured interview form, and content analysis was employed in the data analysis process. The findings indicate that classroom teachers' views primarily focus on diversity in terms of the content characteristics of classroom libraries and accessibility in terms of their physical features. It was also found that the purposes of using classroom libraries are largely centered on supporting learning. The teachers emphasized the importance of having personally read some of the books included in the classroom library. Additionally, it was concluded that parental donations constitute the most significant source of book acquisition for classroom libraries. Regarding monitoring processes, it was determined that record-keeping is predominantly carried out using traditional tools and that the follow-up process is largely teacher-centered. Furthermore, the most frequently reported challenges in establishing classroom libraries were identified as financial constraints and difficulties in obtaining books. To address these issues, teachers primarily emphasized the necessity of providing financial support and resources. Based on these findings, it can be recommended that the Ministry of National Education allocate a regular budget to schools specifically for book procurement aimed at establishing classroom libraries. Moreover, library management could be transformed into a collaborative process supported not only by the classroom teacher's individual efforts but also by the involvement of school administration, guidance services and parents.