Ph'a duyarlı renk değiştirebilen biyobozunur filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of ph-sensitive color changing biodegradable films
- Tez No: 1001912
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, akıllı ambalaj uygulamalarına yönelik olarak polilaktik asit (PLA)/polikaprolakton (PCL) ve polibütilen süksinat (PBS)/polikaprolakton (PCL) polimer karışımlarından biyobozunur filmler çözelti döküm yöntemiyle üretilmiştir. Filmler, mekanik performans ve pH-duyarlı özelliklerin geliştirilmesi amacıyla polietilen glikol (PEG), bor nitrür (BN), grafen oksit (GO) ve doğal antosiyanin katkıları ile fonksiyonelleştirilmiştir. Çekme testleri sonucunda PLA oranı arttıkça mukavemetin yükseldiği ve en yüksek değerin PLA80/PCL20 numunesinde 39,31 MPa olarak elde edildiği belirlenmiştir. Dengeli mekanik özellik gösteren PLA25/PCL75 harmanında ise 16,21 MPa mukavemet ve %16,78 uzama değeri ölçülmüştür. PBS/PCL sisteminde başarılı film oluşumu yalnızca sınırlı oranlarda sağlanmış, PBS20/PCL80 ve PBS25/PCL75 numunelerinde sırasıyla 12,54 ve 12,98 MPa mukavemet değerleri elde edilmiştir. PEG katkısı esnekliği artırırken, BN mekanik dayanımı geliştirmiş, GO ise özellikle PBS/PCL sistemlerinde uzama değerlerini iyileştirmiştir. Her iki nanokatkı için %0,3 katkı oranı mukavemet ve süneklik açısından en dengeli sonucu vermiştir. Antosiyanin içeren filmler ise mekanik bütünlüğünü korurken asidik ve bazik ortam koşullarında belirgin renk değişimi göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen biyobozunur polimer karışımlarının sürdürülebilir akıllı ambalaj uygulamaları için umut vadeden adaylar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, biodegradable films for intelligent packaging applications were developed from polylactic acid (PLA)/polycaprolactone (PCL) and polybutylene succinate (PBS)/polycaprolactone (PCL) polymer blends using the solution casting method. The films were functionalized with polyethylene glycol (PEG), boron nitride (BN), graphene oxide (GO), and natural anthocyanins to improve mechanical performance and pH-responsive behavior. Tensile test results showed that tensile strength increased with increasing PLA content, reaching a maximum value of 39.31 MPa for the PLA80/PCL20 sample. A balanced mechanical performance was observed for the PLA25/PCL75 blend, with tensile strength of 16.21 MPa and elongation at break of 16.78%. In the PBS/PCL system, successful film formation was limited to specific compositions, where PBS20/PCL80 and PBS25/PCL75 samples exhibited tensile strengths of 12.54 and 12.98 MPa, respectively. PEG addition enhanced film flexibility, BN improved mechanical strength, and GO significantly increased elongation, particularly in PBS/PCL-based systems. For both nanofillers, a loading of 0.3 wt% provided the best balance between strength and ductility. Anthocyanin-containing films preserved their mechanical integrity while exhibiting distinct color changes under acidic and basic conditions. Overall, the developed biodegradable polymer blends demonstrated promising potential for sustainable intelligent packaging applications.